Včera popoludní sa premiéri Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman rozhodli nezúčastniť na schôdzke premiérov krajín V 4, ktorá mala byť 1. marca v Keszthely pri Balatone. Po telefonáte s nimi účasť zrušil aj poľský premiér Leszek Miller, lebo jeho dvojstranné stretnutie s Orbánom by bolo „neúčelné“.
Dzurinda i Zeman svoje rozhodnutie odôvodnili nedávnymi vyjadreniami premiéra Orbána, ktoré „nevytvárajú vhodný rámec k zamýšľanému rokovaniu.“
Orbán v stredu v Bruseli pred poslancami Európskeho parlamentu vyhlásil, že pri vstupe Slovenska a Česka do Európskej únie treba zrušiť Benešove dekréty, pretože sú založené na princípe kolektívnej viny a nezodpovedajú hodnotám únie. Svoj názor zopakoval včera v Maďarskej televízii.
Ministerstvá zahraničných vecí na Slovensku i v Čechách si pozvali maďarských diplomatov, aby vysvetlili Orbánove slová.
Premiér Dzurinda povedal, že jeho rozhodnutie o zrušení účasti na stretnutí bolo slobodné a zvrchované a že chce „dať na vedomie, že pán premiér Orbán sa bude musieť rozhodnúť, či sa vráti ku kultivovanému dialógu, ktorý sme doposiaľ viedli, alebo sa bude ďalej nacionalizovať“.
Za primeranú reakciu považuje rozhodnutie premiérov český minister zahraničných vecí Jan Kavan, lebo „vyhlásenie maďarského premiéra nebolo vhodné a narušuje to dobrú spoluprácu v rámci Visegrádskej štvorky“.
Tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Jaroslav Chlebo dodal: „Treba, aby hlavne na maďarskej strane vychladli vášne.“
Prezident Rudolf Schuster, bol včera na návšteve v Hamburgu. Po správe o situácii vyjadril presvedčenie, že sa premiér rozhodol zodpovedne a správne. „Prezidentov podpis je pod koaličnou zmluvou a v nej sa píše, že nie je dobré otvárať Benešove dekréty. Za tým si stojí aj teraz, nemyslí si, že by to bolo rozumné,“ povedal jeho hovorca Ján Füle.
„Výroky premiéra Orbána považujem za dosť nešťastné a rozhodne za prekročenie istej miery, ktorá rozhoduje vzťahy medzi štátmi. Neviem však, či práve takáto reakcia je namieste,“ reagoval na správu o zrušení summitu František Šebej, predseda Výboru pre integráciu Národnej rady.
Visegrád bude fungovať, tvrdia diplomati
Podľa hlavného vyjednávača Jána Figeľa nebude mať zrušenie plánovaného summitu nijaké konkrétne dosahy. „Vyjednávania prebiehajú medzi pätnástkou a Slovenskom. Rokujeme s Európskou úniou, navzájom len konzultujeme,“ povedal.
Rozhodnutie je podľa neho reakciou na situáciu, ktorá vznikla po prijatí krajanského zákona a otvárania témy Benešových dekrétov. „Myslím, že už niekto predo mnou to nazval ‘sypaním piesku do súkolia Visegrádu‘.“
Visegrádska spolupráca podľa Figeľa vznikla pred 11 rokmi zo snahy demontovať starý systém a budovať výstavbu novej Európy. „Toto je hlavný cieľ aj pre prekonanie záťaží minulosti a pre otázky menšinové. Nie sme to my, kto zaťažuje atmosféru prídavnými témami, a viem si predstaviť, že sa tie prístupy opäť zracionálnia a zreálnia pre dobro budovania spoločnej Európy,“ povedal.
Zánik visegrádskej spolupráce nepredpokladá ani Jan Kavan. „Som presvedčený, že spolupráca je natoľko dobrá a silná, že prežije akúkoľvek turbulenciu, aj túto. Výroky premiéra Orbána však jednoducho nemožno prehliadnuť a predstierať, že ich nepovedal,“ povedal Kavan.
Poliaci: Váš konflikt sa nás netýka
Poľský premiér Leszek Miller bol o rozhodnutí Zemana a Dzurindu informovaný telefonicky a usúdil, že v takom prípade nemá zmysel cestovať do Maďarska.
Hlavný Millerov poradca pre zahraničnú politiku Tadeusz Iwinski povedal, že Poľsko bolo pripravené sa na stretnutí zúčastniť, ale pretože medzi Českom, Slovenskom a Maďarskom vzniklo napätie, schôdzka sa neuskutoční. „Poľska sa však napätie medzi týmito troma krajinami netýka,“ povedal Iwinski.
Poľská agentúra pripomína, že možnosť na stretnutie všetkých štyroch premiérov sa naskytne 15. marca na európskom summite v Barcelone.
Na plánovanom stretnutí v Keszthely sa očakávalo, že visegrádske krajiny prijmú ostré stanovisko odsudzujúce európske pravidlá pre priame platby roľníkom po rozšírení. Podľa návrhu Európskej komisie by noví členovia mali dostávať iba 25 percent priamych platieb súčasných členov únie. (mar, kl, tasr)