Bratislava: Pravica už nepotrebuje ostatných
V Bratislavskom kraji opäť vyhrala pravica. V 50-člennom zastupiteľstve bude mať 27 kresiel koalícia SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS, 11 poslancov bude mať koalícia Smer-SF-HZD, šesť KDH a po dvoch OKS, Nezávislé fórum a nezávislí.
Znamená to, že pravicová koalícia môže vládnuť bez podpory ostatných. Tí sú napriek tomu spokojní.
František Mikloško považuje za úspech výsledok volieb pre KDH.
"V porovnaní s prvými voľbami je to absolútne skvelý výsledok," vyhlásila aj Monika Beňová zo Smeru. Tá bude popri funkcii europoslankyne aj v krajskom zastupiteľstve, podobne ako jej stranícky kolega Robert Kaliňák, ktorý je aj poslancom veľkého parlamentu.
Aj napriek úspechu SDKÚ sa do zastupiteľstva paradoxne nedostal jeho krajský šéf a poslanec Roman Vavrík.
O miesto župana budú v druhom kole súťažiť starosta Petržalky Vladimír Bajan a terajší župan Ľubo Roman. Prvý išiel do volieb ako nezávislý, ale podporovala ho koalícia Smer-SF-HZD a KDH. Roman má za sebou koalíciu SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS.
Obaja kandidáti sa chcú uchádzať o podporu neúspešných kandidátov.
"Tá diskusia sa už začala, som presvedčený, že si máme čo povedať," priznal Bajan. Nádeje si robí u Ivana Švejnu a Petra Tatára. Tie isté mená spomenul aj Roman. "Lebo to sú pravicoví politici a sú mi najbližší," zdôvodnil.
Švejna, ktorý skončil na treťom mieste, včera ešte nevedel povedať, koho svojim voličom odporučí. Uprednostní toho, kto bude ochotný presadzovať aspoň niektoré body z jeho programu.
Viac hlasov v prvom kole dostal Bajan, ak by uspel aj v druhom, musel by spolupracovať s koalíciou, ktorá ho nepodporovala. Vzhľadom na svoje skúsenosti z politiky tvrdí: "Bude sa to dať riešiť".
Roman svoju stratu považuje za dôsledok nižšej účasti na voľbách, preto chce svoju kampaň pred druhým kolom zamerať aj na mobilizáciu voličov. (rp)
Nitra: Voliť prišlo najviac ľudí, SMK je porazená
V nitrianskej župe prišlo voliť najviac - vyše 27 percent voličov. Väčšinu v zastupiteľstve obsadí tzv. veľká slovenská koalícia programovo veľmi odlišných strán. SMK o väčšinu prišla, namiesto doterajších 30 kresiel bude mať iba 17. Koalícia ANO-HZD-SF napriek zvučnej kampani bude mať iba jeden mandát.
Maďarská koalícia nie je spokojná, ani jedno kreslo nezískala povedzme v okrese Levice. "Zato v okrese Komárno a Šaľa máme maximálny počet poslancov," vyzdvihol krajský predseda Iván Farkas. V zastupiteľstve budú opäť sedieť poslanci ako Miklós Fehér, primátor Komárna Tibor Bastrnák či krajský predseda Iván Farkas.
Do druhého kola volieb župana sa dostal doterajší župan Milan Belica z HZDS, asi o 20-tisíc hlasov menej získal László Szigeti z SMK. Belica tvrdí, že svoje víťazstvo očakával. Szigeti včera popieral informáciu, že sa vzdá kandidatúry v prospech tretieho v poradí Jána Grešša, kandidáta SDKÚ. "Budem sa uchádzať naďalej o priazeň voličov," povedal SME.
Bývalá novodubnická primátorka Eva Antošová bola vo voľbách na predsedu VÚC piata a nestala sa ani poslankyňou. Poslankyňou nebude ani Zuzana Plháková, ktorá sedí v Národnej rade.
V sobotu chodili voliť najmä starší ľudia. Voľby poznačilo aj sneženie, cesta do niektorých obcí bola v okolí Zlatých Moraviec ťažko prejazdná. Sneh na prístupovej ceste do obce Malé Chyndice odhrnuli až o druhej popoludní, čo sa podľa miestnych prejavilo na nízkej volebnej účasti.
Volebná komisia riešila podanie, že volebná schránka vo Veľkom Kýre nebola zapečatená. Zapečatili ju až popoludní, po upozornení členov komisie. Volebnú schránku žiadali na ples poľovníci, no komisia im nevyhovela.
Deň pred začiatkom volieb padlo trestné oznámenie za ohováranie na neznámeho páchateľa, ktoré podali niekoľkí kandidáti na poslancov. Do schránok niekto vhadzoval letáky, v ktorých sa o nich písalo, že v tomto volebnom období hlasovali v neprospech župy.
(bej)
Žilina: Pravicová koalícia získala až 31 kresiel
Azda najväčším prekvapením regionálnych volieb je presvedčivé víťazstvo pravicovej koalície SDKÚ-KDH-DS v žilinskej župe. Pravicová koalícia totiž získala 31 kresiel oproti deviatim z minulého volebného obdobia. Doteraz vládnuce HZDS bude mať iba päť poslancov, koalícia Smer-SNS-ANO-HZD 15, doteraz mala vďaka HZD 14.
Pravica sa takmer isto nebude snažiť uzatvárať žiadnu povolebnú koalíciu. Podporovať by ju mohla aj jediná poslankyňa OKS a teoreticky aj piati nezávislí poslanci. "Je to jasné víťazstvo pravice a potvrdenie správnosti politiky. Smeru pravdepodobne najviac poškodilo spojenie so Slotom," vyhlásil krajský šéf SDKÚ Ivan Harman.
Prvé regionálne voľby pred štyrmi rokmi jednoznačne vyhralo HZDS, ktoré malo dvojtretinovú väčšinu v zastupiteľstve i svojho župana Jozefa Tarčáka. Väčšinu si, hoci s problémami, udržalo až do konca. Tarčák je dnes prekvapený z "krutého" poklesu počtu poslancov HZDS v zastupiteľstve a aj v prípade svojho víťazstva v druhom kole voľby župana bude musieť viesť región bez straníckeho krytia v parlamente.
Prvé kolo skončilo v sobotu veľmi tesne, pretože kandidát Smeru Juraj Blanár porazil Tarčáka iba o čosi viac ako tisíc hlasov. Rozhodovať budú hlasy voličov pravice, podľa niektorých predstaviteľov SDKÚ to zatiaľ vyzerá tak, že by sa pravica mohla prikloniť k Tarčákovi. Harman povedal, že najhoršie pre župu by bolo, keby vyhral predstaviteľ "ľavicových populistov" Blanár.
Blanár za dôvod porážky Smeru pravicovou koalíciou označil neúčasť ľudí postihnutých reformami na voľbách a poctivú účasť štátnych úradníkov, ktorí sú podľa neho verní vláde.
Do druhého kola zrejme nezíska podporu iných strán, ako SNS, ANO a HZD, lebo v žilinskej župe sú len tri rozhodujúce koalície .
(wm)
Prešov: Víťazstvo nečakali ani koaliční partneri
Výrazné víťazstvo SDKÚ-KDH-DS v Prešovskom kraji nečakali ani samotní koaliční partneri. Do volieb v roku 2001 išli samostatne. KDH malo vtedy v zastupiteľstve osem poslancov, SDKÚ sedem a DS dvoch. Dnes ich budú mať spolu 40, v 62-člennom zastupiteľstve. Najväčšieho súpera, koalíciu Smer-SNS-HZD, úplne prevalcovali, táto koalícia získala 9 hlasov.
Medzi dvanástimi nezávislými poslancami budú aj prešovský primátor Milan Benč a poslanec župného zastupiteľstva Michal Gondek, ktorých pred voľbami vylúčili zo Smeru. Jedno kreslo získala ANO.
"V predchádzajúcich voľbách sme dvakrát urobili tú istú fatálnu chybu, nedokázali sme sa dohodnúť. Naše strany vnímajú voliči ako prirodzených partnerov, čo sa teraz jednoznačne potvrdilo," komentoval volebný úspech riaditeľ Krajskej agentúry SDKÚ v Prešove Ján Vysocký.
SDKÚ podľa koaličnej zmluvy podporila kandidáta KDH na župana Dušana Hrušku, na oplátku bude mať v zastupiteľstve viac mandátov. V budúcich komunálnych voľbách bude nominantom na primátora Prešova člen SDKÚ a v mestskom zastupiteľstve by mali mať väčšinu koaliční partneri z KDH.
Krajský predseda Smeru Stanislav Kubánek je sklamaný. "Čakali sme, že získame oveľa vyššie percento hlasov, aj keď sme si uvedomovali, že situácia spred štyroch rokov sa zrejme opakovať už nebude," povedal. Podľa jeho názoru rozhodla účasť voličov "z radov pracovníkov štátnej správy a samosprávy, ktorí presvedčili svojich príbuzných a známych, aby išli voliť".
Ani jedného poslanca nebude mať HZDS, ktoré malo so Smerom pred štyrmi rokmi 30 mandátov. "Naši voliči si zrejme mysleli, že výsledky sa dostavia automaticky. Čakali sme väčšiu podporu od našich koaličných partnerov," povedal krajský predseda HZDS Marián Haľko.
V druhom kole volieb župana sa stretnú Peter Chudík z koalície Smer-SNS-HZD a Dušan Hruška z koalície KDH-SDKÚ-DS. (sen)
Trnava: HZDS aj Smer cez víkend prepadli
V 40-člennom zastupiteľstve Trnavského samosprávneho kraja budú mať väčšinu pravicové strany. Poslanci koalície KDH-SDKÚ-DS a SMK obsadia po 15 kresiel. Koalícia HZDS-Ľavicový blok-ZSNS-PSNS má iba troch a koalícia Smer-HZD-SF-ANO dvoch poslancov. Do zastupiteľstva zvolili aj päť nezávislých kandidátov. Doteraz mala väčšinu koalícia SOP-HZDS-Smer, dve kreslá patrili KDH a 14 kresiel SMK.
SMK išla do volieb samostatne a získala o jedno kreslo viac ako v minulých župných voľbách, z toho 8 v Dunajskej Strede a 7 v Galante. "Budeme rokovať s koalíciou pravicových strán o spolupráci. Máme rovnaký počet kresiel, čo je dobrá východisková pozícia a spája nás blízkosť programov," povedal šéf poslaneckého klubu SMK Károly Domsitz.
Vo voľbe župana sa do druhého kola dostal Jozef Klokner z koalície KDH-SDKÚ-DS, ktorý je členom KDH s vyše 20 000 hlasmi. Druhým je kandidát koalície Rodný môj kraj Tibor Mikuš, ktorý kandidoval za HZDS. Túto koalíciu tvorí HZDS - Ľavicový blok-ZSNS-PSNS. Jozef Klokner získal prvenstvo aj vďaka podpore SMK, ktorá nepostavila vlastného kandidáta. Mikuša porazil s náskokom 4-tisíc hlasov.
"Budeme sa naďalej uchádzať o podporu voličov a ďalších politických strán," povedal Klokner, ktorý nie je známy z vysokej politiky. Mikuša nevníma ako silného kandidáta, pretože je príliš zviazaný s jednou politickou stranou. "Ja reprezentujem hodnoty strán pravicového spektra," povedal.
HZDS utrpela pri voľbách prepad. Podľa Mikuša sa pod to podpísala aj nízka účasť voličov blízkych HZDS a vysoká disciplinovanosť voličov SMK. Účasť na voľbách bola v Trnavskom kraji niečo vyše 14 %. "Niektorí voliči si neuvedomili, že vo voľbách rozhodujú o svojej budúcnosti," povedal Mikuš. Svoj postup do druhého kola zhodnotil ako úspech strany. V prípade zvolenia konflikty s poslaneckou väčšinou nepredpokladá, lebo "vyšší územný celok je o správe kraja a o dohode". (bej)
Trenčín: HZDS prišlo o väčšinu, zostáva silné
TRENČÍN - HZDS, ktoré v prvých župných voľbách pred štyrmi rokmi získalo v trenčianskej župe všetkých 45 poslaneckých kresiel, v sobotu o väčšinu prišlo. Zostáva však najsilnejšou stranou, keď získalo 20 kresiel. Jeho koaliční partneri ANO, PSNS a ZSNS nebudú mať ani jedného poslanca.
Úspešná bola koalícia Smer-KDH-SNS-HZD-SF. Výhodná sa ukázala byť najmä pre KDH, ktoré získalo 8 kresiel, a jeho prirodzenejší partneri SDKÚ s DS len jediné. Traja poslanci sú nezávislí, je medzi nimi i Mária Cagalová, manželka poslanca Národnej rady za HZDS Milana Cagalu.
O voľby prejavilo záujem najmenej voličov zo všetkých ôsmych žúp. Najnižšia účasť bola v okresoch Ilava (10,35 percenta) a Myjava (9,67). Úspešnému kandidátovi Smeru Henrichovi Gašparíkovi v okrese Myjava stačilo na zvolenie 634 hlasov.
Dvojkoalícia SDKÚ-DS, ktorú bude zastupovať len Ľuboš Beňo z okresu Prievidza, považuje za dôvod svojho neúspechu, že nevznikla širšia pravicová koalícia.
Šéf KDH Pavol Hrušovský povedal, že dôvodom boli nezhody medzi pravicovými stranami v trenčianskom mestskom zastupiteľstve. V STV odmietol, že by spojenectvo KDH so Smerom bolo "výťahom k moci", pretože terajšia spolupráca neznamená, že budú spolupracovať aj po voľbách. "Neboli sme síce takí úspešní ako kandidáti KDH, ale zachovali sme si tvár," hovorí zase vyjednávač SDKÚ Karol Dobiaš.
V druhom kole voľby župana sa stretnú Miroslav Chovanec zo Smeru a kandidát koalície okolo HZDS Pavol Sedláček. Víťazstvo koalície okolo Smeru je podľa Chovanca veľkým úspechom, hoci Smer má len 10 poslancov. "Musíme si uvedomiť, že žijeme v trenčianskom regióne, kde HZDS tradične dominuje. Pred štyrmi rokmi by sa nám o takomto výsledku ani nesnívalo," povedal Chovanec.
Sedláček výsledok HZDS za neúspech nepovažuje. "Mohlo to byť síce o trochu lepšie, ale že to dopadne ako pred štyrmi rokmi, sme nečakali," hovorí. Svoje šance na zvolenie za župana považuje za veľmi reálne. (mp)
Banská Bystrica: Porážku utrpeli HZDS a SMK
Politické usporiadanie v banskobystrickom župnom zastupiteľstve sa úplne zmení. Víťazná koalícia Smer-SNS-HZD mala doteraz 10 poslancov, po voľbách bude mať 18 kresiel, naopak HZDS a SMK, ktoré mali po 15 poslancov, budú mať už iba 9 a 8. Polepšila si aj pravicová koalícia SDKÚ-KDH-DS.
Víťazná koalícia Smeru nemá väčšinu a bude sa musieť uchádzať o podporu ostatných strán. Zrejme to nebudú SMK a HZDS, s ktorým má Smer spory. Niektorí predstavitelia Smeru a KDH považujú za ideálnu širokú ľavo-pravú koalíciu zloženú zo Smeru, SDKÚ, KDH, SNS, HZD a DS v spolupráci s nezávislými.
SMK aj HZDS sú sklamané. SMK asi urobí personálne zmeny v okrese Rimavská Sobota, kde zaznamenala najväčšiu stratu.
V súboji o župana pravicové KDH podľa zmluvy podporuje kandidáta ľavicového Smeru Milana Murgaša proti kandidátovi SDKÚ a DS Jozefovi Mikušovi, hoci vo voľbách poslancov boli spolu v koalícii.
"Bolo by chrapúnstvo, keby sme teraz prestali Murgaša podporovať. Podstatné je, že sa do druhého kola nedostal Viliam Soboňa z HZDS. Očakávame, že vyhrá Murgaš, ale určite nám nebude prekážať ani Mikuš," hovorí krajský šéf KDH Peter Muránsky. Inak je veľmi spokojný, vyhlásil, že úspech je už len to, že sa pravici podarilo poraziť HZDS a SMK.
Mikuš je presvedčený, že KDH proti nemu nepôjde a nebude ani výrazne podporovať Murgaša. Murgaš aj Mikuš očakávajú v druhom kole korektný súboj.
Soboňa je sklamaný. Prehru dal do súvislosti s vytvorením koalície s komunistami, ale nevylúčil ani oslabenie pozícií HZDS v regióne. Svojim 13-tisíc voličom nedal žiadne odporúčanie, ale krajský šéf HZDS Slavomír Kupčok by bol radšej, keby zvíťazil Mikuš. KSS sa zase pravdepodobne prikloní ku kandidátovi Smeru.
SMK ešte neoznámilo koho podporí v druhom kole, ale pôjde skôr o tichú podporu, pretože nie je jasné, ako by zareagovali voliči severných okresov. (wm)
Košice: Rozčarovaná SDKÚ získala len 4 kreslá
V košickom župnom zastupiteľstve bude mať koalícia KDH-OKS 13 kresiel, koalícia Smer-HZD 12.
Krajský šéf Smeru Peter Žiga hovorí, že kľúčom k povolebnej spolupráci bude postoj SMK, ktorá má 13 poslancov.
V zastupiteľstve bude aj sedem nezávislých kandidátov, SDKÚ-DS-SZS ich bude mať šesť.
KDH chce vytvoriť vládnu koalíciu s SMK a SDKÚ, pretože sú to programovo blízke strany.
Krajský predseda KDH a zároveň kandidát na župana Rudolf Bauer je spokojný.
"Je to veľký úspech. V súčasnom zastupiteľstve sme mali najskôr piatich, po odchode pána Kočiša štyroch poslancov. Teraz ich bude trinásť. Získali sme neporovnateľne lepšiu pozíciu, ktorú by sme chceli využiť pri rokovaniach o možnej povolebnej spolupráci," hovorí Bauer.
"Veľmi pozitívne" vníma výsledky volieb aj Žiga, lebo pred štyrmi rokmi Smer získal iba dve kreslá. "Mám pocit, že občania veľmi citlivo vnímajú dosahy veľkej politiky na život regiónu. Navyše úrad samosprávneho kraja nefungoval tak, ako by mal." Podľa neho pravdepodobne to rozhodlo, že voliči "nám dali svoje hlasy".
Žiga hovorí, že Smer chce spolupracovať so všetkými významnými stranami, ktoré sa do zastupiteľstva dostali.
V uplynulom volebnom období bol v koalícii s SMK a SDKÚ, ktorá mala 24 mandátov. "Máme dobré skúsenosti zo spolupráce z predchádzajúceho obdobia."
Rozčarovanie vládne v SDKÚ, ktorá získala len štyri kreslá.
Podľa predstaviteľov programovo blízkych strán sa na neúspechu podpísala najmä neochota dohodnúť sa na predvolebnej spolupráci s KDH.
V druhom kole volieb župana sa stretnú Bauer a primátor Košíc Zdenko Trebuľa s podporou Smeru.
(sen)