bezprestupovej lehoty na dva roky schválil parlamentný výbor pre sociálne veci a bývanie. O návrhu bude rokovať plénum o pár dní.
Predĺženie bezprestupovej lehoty navrhli dôchodkové správcovské spoločnosti, oficiálne ju do výboru predložila poslankyňa Ľubica Navrátilová, ktorá je členkou Slobodného fóra. Dôchodkové firmy sa boja masívnych prestupov sporiteľov, ktoré by im sťažili investovanie aktív sústredených v penzijných fondoch. Predĺžením bezprestupovej lehoty získavajú firmy čas na inú zmenu zákona, ktorou by chceli docieliť, aby klienti mohli meniť správcu len osobne na pobočke Sociálnej poisťovne.
Ak sa dôchodkovým firmám podarí ich zámer dotiahnuť do konca, zo systému vypadnú sprostredkovatelia starobného dôchodkového sporenia. Tí v minulosti ponúkali novým klientom za ich podpis časť svojho honorára, ktorý inkasovali od dôchodkovej firmy. Spoločnosti, ktoré aj vďaka takémuto postupu svojich sprostredkovateľov získavali klientov, sa teraz podobných praktík pri prestupoch klientov boja.
Ministerstvo práce nie je iniciatívou dôchodkových firiem nadšené. "Rozhodnutie výboru vychádza v ústrety záujmom správcovských spoločností na úkor občana," povedal rezortný hovorca Martin Danko.
"Je paradoxné, že dôchodkové spoločnosti sa teraz obracajú na štát, aby reguláciou a obmedzením práv občanov na prestupy riešil situáciu, ktorú si spôsobili samotné spoločnosti," dodal Danko.
Naopak, Asociácia dôchodkových správcovských spoločností rozhodnutie parlamentného výboru predĺžiť bezprestupovú lehotu z jedného na dva roky víta. Podľa podpredsedu asociácie Petra Sochu je v záujme občanov, "aby systém, do ktorého s dôverou vstúpili, fungoval dobre a predovšetkým stabilne".
Bezprestupová lehota sa týka len času, ktorý plynie od podpísania prvej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. Po jej uplynutí budú môcť nespokojní klienti meniť správcu svojich úspor každý polrok, a bez akéhokoľvek poplatku.
Na Slovensku dnes poskytuje svoje služby osem dôchodkových správcovských spoločností. Už o niekoľko týždňov ich bude len
šesť. Nastáva totiž fúzia ING a Sympatie-Pohody a Prvá dôchodková sporiteľňa je na predaj. Záujem o ňu majú ING a Allianz. Z trhu sa tak onedlho stratia dvaja najmenší správcovia dôchodkových aktív. (tv)