Líder občianskych demokratov Mirek Topolánek sa snažil tváriť rozhodne a odhodlane, vnútri strany to však vrie. FOTO - ČTK
Najväčšia česká opozičná strana riešila tento víkend na zjazde v Brne problémy, ktoré si verejne ešte stále nedokázala priznať: ako reagovať na stratu pozície istého víťaza budúcoročných parlamentných volieb a rastúce napätie medzi ústredným vedením a silnejúcimi a stále viac nespokojnejšími regionálnymi politikmi.
Nástroje volebného víťazstva vidia politici občianskych demokratov (ODS) v budovaní nového imidžu. Ten má vyvrátiť tradičné obvinenia na jej adresu, že je arogantnou stranou pre bohatých a zdôrazňovať hrozbu návratu komunistov. Práve pre nich sa ODS snaží budúce voľby prezentovať ako "osudový súboj" o slobodu v krajine.
Tajná zbraň - Klaus
Tajnou volebnou zbraňou ODS sa stáva prezident Václav Klaus, ktorý je čestným predsedom strany. Na zjazdoch občianskych demokratov je stálym hosťom. Aj teraz ho vítal búrlivý potlesk a patril mu prvý prejav. Klaus v ňom na jednej strane zaútočil na médiá, ktoré vraj spochybňujú jeho nadstraníckosť, na druhej strane vyzval stranu na jednotu a ideovú dôslednosť v boji so štýlom vládnutia (súčasnej vlády), ktorý si ľudí kupuje "prerozdeľovaním obrovských finančných súm". Spolu so svojou nedávnou návštevou zjazdu dnes vládnych ľudovcov, ktorých predseda Miroslav Kalousek zožal so svojou výzvou na obranu slobody na zjazde ODS tiež veľký úspech, tak Klaus dal verejnosti jasne najavo, akú koalíciu si po voľbách praje.
Nová ODS
Azda najdôležitejším cieľom zjazdu bolo prezentovať verejnosti novú ODS s ľudskou tvárou. Lídrov strany v septembri vyľakal výsledok vlastného prieskumu, podľa ktorej považuje 41 percent nerozhodnutých voličov stranu za arogantnú. Všade sa preto ozývalo volanie po tom, aby strana skončila s negativistickým odmietaním vládnej politiky a predkladala vlastné riešenia zabalené do ľahko zrozumiteľných hesiel.
Súčasťou zmeny imidžu je aj väčší dôraz, ktorý chce ODS klásť na boj proti korupcii. V jej rozsiahlom programe Modrá šanca, predstavenom už v lete, sa korupcii venuje pár skromných odsekov. Ľudia si pritom stranu stále spojujú s korupčnými škandálmi a klientelizmom panujúcim v časoch Klausových vlád.
Zjazd mal zároveň demonštrovať spoločenské zakotvenie strany. So zdravicou vystúpila široká škála domácich hosťov od predsedníčky Konfederácie politických väzňov, cez šéfov hospodárskej, stomatologickej a lekárnickej komory až po zástupcu "umeleckej obce".
Napätie existujúce v rámci strany sa riešilo včera. Kongres sa snažil o demonštráciu vnútornej jednoty, jeden zo senátorov dokonca navrhol prijať uznesenie, že má vedenie jednoznačnú podporu a že v strane žiadne rozpory neexistujú.
Problémom ODS je neschopnosť nájsť charizmatického vodcu, ktorý by mohol nahradiť Klausa. Dnešný predseda Mirek Topolánek má v ODS neistú pozíciu. Pravidelne prehráva verejné debaty s lídrom vládnej sociálnej demokracie a premiérom Jiřím Paroubkom. Iba blízkosť volieb pravdepodobne zabránila tomu, aby sa vážnejšie ozývali hlasy po jeho odvolaní. Topolánek označil za cieľ ODS získať v nich aspoň 36 percent hlasov (preferencie strany sa teraz pohybujú okolo 30 percent). Ak sa tak nestane, na čele strane s veľkou pravdepodobnosťou skončí.
Autor: Brno