BRATISLAVA - Zvýšenie mobility pracovnej sily a reforma vzdelávacieho systému. Tieto kroky čakajú Slovensko v najbližšom období. Tvrdia to odborníci, ktorí sa tento týždeň stretli v Bratislave na ekonomickom fóre Stredoeurópskej iniciatívy, združujúcej 17 štátov strednej a juhovýchodnej Európy.
Všetky postkomunistické krajiny prešli reformami na trhový systém. Začiatkom tohto desaťročia naštartovala slovenská vláda štrukturálne reformy. "Slovensko je dnes atraktívne pre zahraničný kapitál. Investori, pre ktorých je dnes výhodou lacná pracovná sila, sa posunú v horizonte 10 až 15 rokov ďalej na východ," varuje Martin Bruncko z ministerstva financií.
Tretia generácia reforiem
Jedinú možnosť odborníci vidia v tretej generácii reforiem, ktorá bude stavať na znalostnej ekonomike. "Treba podporovať mobilitu študentov, učiteľov a vedcov. Dôležité je celoživotné vzdelávanie. Treba zreformovať aj učebné metódy, aby sme u študentov vybudovali kreatívne a kritické myslenie. Aby žiak obstál v konkurencii, mal by ovládať dve cudzie reči," myslí si Daniela Kalužná z ministerstva práce.
Slovensko bude musieť hľadať cestu, ako sa popasovať s korupciou, ktorú nám vo svojich správach vyčítajú viaceré organizácie. Znížiť mieru korupcie by podľa Bruncka mohlo odbyrokratizovanie, ak by komunikácia s úradmi prebiehala cez internet. "Internet nepýta bonboniéru," vysvetľuje Bruncko.
Odlev a prílev mozgov
Mali by sme sa snažiť o prilákanie vzdelaných mladých ľudí na Slovensko. "Vidíme, ako z imigrácie z nových krajín únie profituje Veľká Británia. Ide najmä o mladých, vzdelaných ľudí," hovorí viceprezidentka OECD Brigita Schmögnerová. Lákajú ich vyššie platy. "Na Slovensku sú stále najnižšie mzdy v regióne," upozorňuje Ronald Bastyr z personálnej agentúry Hudson.
Na slovenský pracovný trh budú v najbližších rokoch čoraz viac prenikať obyvatelia balkánskych krajín. Už dnes fungujú cezhraničné projekty univerzít od Moldavska po Poľsko. O niekoľko rokov by sa členmi únie mali stať Bulharsko, Rumunsko a Chorvátsko. Ďalšie krajiny ich s niekoľkoročným odstupom môžu nasledovať.
Prebúdzajúci sa Balkán
Od začiatku tohto roka smerovalo na Balkán zo zahraničia 50 miliárd dolárov. Vyše štyri pätiny z toho do troch krajín čakajúcich na členstvo v Európskej únii. Aj ostatné štáty napredujú. V Moldavsku zaviedli "gilotínový proces" na potlačenie byrokracie. V Bosne a Hercegovine rozbehli "projekt buldozér", v ktorom za päť mesiacov zaviedli 50 reforiem. Najreformnejšou krajinou je podľa analytikov Srbsko a Čierna Hora. "V juhovýchodných krajinách rastie ekonomika dokonca rýchlejšie ako v strednej Európe," povedal Laurent Guye z Európskej rozvojovej banky.