Jeden z voličov prišiel voliť s modrým šálom s nápisom ANO. FOTO - TASR
Ulice košického sídliska Lunik IX boli v sobotnom nečase takmer vyľudnené. Len pred nákupným strediskom, v ktorom sídli miestny úrad, postával hlúčik chlapov. "Krúžkujte päťdesiatosmičku," radil muž v slušivom obleku. Číslo 58 mal starosta sídliska Ladislav Šaňa, kandidát ANO.
Všetci starostovi muži robili všetko možné, aby sa do župného zastupiteľstva dostal. "No a čo. Teraz tam nemáme nikoho, ani jedného Róma. A tak to aj vyzerá. V bytoch mrzneme, vyhrážajú sa, že nám vypnú vodu i elektrinu. Gádžo pre Cigána nikdy nič neurobí," rozhadzoval rukami muž s modrým šálom s logom ANO okolo krku.
Dopoludnia vstúpili do spoločenskej sály, kde sa volilo, asi dve stovky z 2611 oprávnených voličov. "Okrem komunálnych volieb, v ktorých volia starostu, je účasť stále nízka," povedala zapisovateľka Beáta Sucháčková.
Medzitým jeden člen komisie radil voličovi, ako hlasovať. Aj on patril k starostovým mužom.
"Keď nevie čítať ani písať, ako má voliť," oponoval, keď ho ostatní členovia upozornili, že negramotným môže pomáhať len iný volič.
Viacerí Rómovia boli vo volebnej miestnosti absolútne dezorientovaní. Jedna z voličiek napísala na obálku svoje meno a adresu, vraj, aby komisia vedela, komu dala hlas. Ďalší volič chcel hodiť obálku namiesto urny do škatule na odpadky.
Väčšina z tých, čo sa rozhodli prísť, netušila, o čo vlastne ide. "Povedali mi, že mám voliť Šaňu, číslo päťdesiat osem. Starosta je dobrý človek. Robí, čo môže. Mal by byť starostom aj naďalej," hovoril Ján Horváth, mysliac si, že ide o komunálne voľby.
"Ja kádéhákov voliť nebudem. Ani Dzurindu. Pozrite - idú stavať kostol za milióny. Namiesto toho, aby pre Romákov postavili dajaké bytovky," ukazoval na vykopanú jamu pre základy Jozef Žiga.
Na Luniku IX prišlo nakoniec viac ako 17 % voličov. Väčšinu zo 475 platných hlasov získal Šaňa, do zastupiteľstva sa však nedostal. "Slováci nebudú nikdy voliť Róma. Ani Maďari. A naši majú len silné reči. Tí, ktorí neprišli voliť, môžu ľutovať. Kašlem na to," mávol rukou. MIKULÁŠ JESENSKÝ
Naj naj naj
* Na druhých voľbách krajskej samosprávy sa zúčastnilo 18,02 % voličov. V prvých voľbách to bolo 26,02 %.
* V prvom kole volieb predsedov samosprávnych krajov nebol zvolený ani jeden. Pred 4 rokmi bol už v prvom kole zvolený bratislavský "župan" Ľubo Roman.
* Za poslancov samosprávnych krajov občania zvolili 412 kandidátov, čo je oproti prvým voľbám o 11 viac. Niektoré zastupiteľstvá sa totiž rozšírili.
* Z krajov najvyššiu volebnú účasť mal Nitriansky. Voliť tam prišlo 27,67 % voličov. Naopak, najmenej to bolo v Trenčianskom kraji - 12,3 % voličov.
* Z volebných obvodov najvyššiu volebnú účasť mali dva z Nitrianskeho kraja - Zlaté Moravce, kde to bolo 34 % voličov, a potom Nitra s 31,85 %. Najmenší záujem o voľby bol v dvoch obvodoch Trenčianskeho kraja - Ilava, kde to bolo10,35 %, a Myjava s 9,67 %.
* Z obcí najnižšiu volebnú účasť mala Holumnica v okrese Kežmarok. Z 528 tam zapísaných voličov voliť prišlo 13, čo predstavuje 2,46 %.
* Ani v jednej obci volebná účasť nedosiahla 100 %. Relatívne najviac voličov svoje právo využilo v obci Sútor v okrese Rimavská Sobota - z 254 sa na voľbách zúčastnilo 226, čo predstavuje 88,97 %.
Zdroj: Štatistický úrad (joč)