Už od leta sú po Severnom Írsku vyvesené plagáty pripomínajúce storočnicu Sinn Féin. FOTO - REUTERS |
Írsku. To je dnes už minulosť, a to je pri oslavách najdôležitejšie.
Práve tento rok sa stal prelomový. IRA sa definitívne vzdala zbraní, a spravila tak pod dohľadom nezávislých zbrojných inšpektorov. Sinn Féin už zostáva ťažkou zbraňou len politicky.
"Keď sa k tomu ľudia po čase vrátia, zbadajú, že to bol prelom v modernej írskej republikánskej histórii, obrovské rozhodnutie," povedal predseda Sinn Féin Gerry Adams pred niekoľkým dňami v Kanade.
Dnes je to vplyvná, ale už len menšinová strana katolíkov v Severnom Írsku, kde majú väčšinu protestanti. Dôveru nemá v Londýne ani v Dubline a stratila ju aj v Spojených štátoch, kde írski katolíci túto stranu tradične finančne podporujú.
Gerry Adams v severoírskom Belfaste ďalej sníva o zjednotení Írska a odmieta myšlienku, že by zasadol ako poslanec v britskom parlamente, prisahal vernosť kráľovnej a v londýnskom Westminstri presadzoval svoju vec.
Sinn Féin sa pripomína jednoduchými, zrozumiteľnými nacionalistickými heslami a v tohtoročných voľbách tým voličov v Severnom Írsku zjavne oslovila. Rovnako, ako keď pred sto rokmi začínala a dominovala v Dubline a celé Írsko bolo súčasťou jedného štátu v rámci Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska.
Vzorom pre Arthura Griffitha bolo Maďarsko. Griffithovi imponovalo, aké postavenie si dokázali v 19. storočí Maďari vydobyť v Rakúsko-Uhorsku, ako sa stali partnerom dovtedy dominantnému Rakúsku.
Dnes existuje nezávislé Írsko, z ktorého sa stal v priebehu posledných 30 rokov jeden z najprosperujúcejších európskych štátov.
Podľa Veľkonočnej dohody o mierovom usporiadaní z roku 1998, kde Sinn Féin zohrala hlavnú rolu spoločne s rovnako tvrdohlavými unionistami, vznikol v Severnom Írsku parlament a regionálna vláda. Na fungovaní vlády sa Sinn Féin a unionisti nedokážu dohodnúť, nedôverujú si. Za správu tak ďalej zodpovedá londýnska vláda.
Kde hľadať po sto rokoch inšpiračné zdroje írskych katolíkov zo Sinn Féin? Príliš sa nezmenili. Dnes snívajú, že v roku 2016, keď sa bude oslavovať sté výročie protibritského Veľkonočného povstania v Dubline, bude Írsko jednotné. Sú to romantizujúce národniarske predstavy sprevádzané veľmi pevným odhodlaním presadiť ich. Narážajú na realitu, predovšetkým preto, že v Severnom Írsku majú protestanti väčšinu.
MAREK CHORVATOVIČ