FOTO
Saddám Husajn a jeho siedmi spoločníci by sa dnes mali opäť postaviť pred súd. Hovoriť o ich zločinoch budú prví svedkovia. Očakáva sa, že ich tváre nikto neuvidí: sudca ešte nerozhodol, či zakáže ich snímanie kamerami, alebo ich tváre zakryjú maskami. Nevie sa ani to, koľko ich bude. Dôvody sú dva: obavy o ich bezpečnosť a možnosť, že niektorí si výpoveď krátko pred začiatkom procesu zo strachu rozmyslia.
V Bagdade sa chystajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Je to pochopiteľné: dvaja obhajcovia Saddámových spoluobvinených boli zabití, jeden zranený a včera sa objavila infomácia, že osem sunnitov sa chystalo zavraždiť hlavného sudcu procesu. Vraj ich poslal Izzát Dúrí - prominent Saddámovho režimu. Dúrího súdia v neprítomnosti spolu so Saddámom. Len pred niekoľkými dňami sa objavila informácia, že podľahol rakovine. Saddámovi právnici len nedávno zmenili rozhodnutie bojkotovať dnešné pojednávanie. Nechceli prísť z obáv o svoju bezpečnosť. Súd im však začal platiť ochranku. Dodnes sa nevie, kto zabil obhajcov v Saddámovom procese. Či šiiti z pomsty za to, že obhajujú zločinca, alebo sunniti, ktorí by tak mohli zvrátiť celý proces.
Saddámov právny tím by dnes mali posilniť dvaja právnici z cudziny. Bývalý americký generálny prokurátor Ramsey Clark a katarský exminister spravodlivosti Nadžíb Naumi. Nevie sa, či ich o radu požiadali Saddámovi právnici alebo jeho rodina. Saddám súd neuznáva, čo dával patrične najavo už pri prvom pojednávaní 19. októbra, a tak sa nedá predpokladať, že by podnikal kroky na zlepšenie svojich šancí. Už za čin, o ktorom sa bude dnes hovoriť, môže odvisnúť.
Súd vypočuje svedkov, ktorí budú opisovať masaker v šiitskej dedine Dudžail. Saddám ju podľa obžaloby nariadil "vyčistiť", pretože v nej žili ľudia, ktorí naňho chystali atentát. Nechal zabiť asi 150 mužov, mnohých poslal do väzenia a nechal zničiť majetky rodín zapletených do prípravy atentátu.
Nejde o najväčší zo Saddámových zločinov, ale je najlepšie zdokumentovaný. Existuje vraj nahrávka, na ktorej akciu v Dudžaile priamo nariaďuje. Bol to Saddámov zvyk: svoje príkazy zaznamenával, aby mal dôkaz, keby ich niekto nevykonal tak, ako to nariadil.
Obhajoba tvrdí, že opäť požiada o odročenie. Tentoraz hovorí o troch mesiacoch. Už prvé pojednávanie pomerne rýchlo prerušili: vtedy advokáti vysvetľovali, že nemali dosť času na prípravu. Problémom však bolo aj to, že obžalobe sa nepodarilo presvedčiť svedkov, aby prišli. Jeden z nich už medzitým zomrel.
Dnes už by svedkovia mali prehovoriť. Podľa expertov, ktorých citovala agentúra Albawaba, to bude veľmi silné a Iračania budú opäť počuť, čo bol Saddám za zviera.
Tí Iračania, ktorí si myslia, že Saddám mal odvisnúť už dávno a bez súdu, agentúre AFP povedali, že celý súd je zbytočný. Jeho priaznivci ho zase považujú za frašku.
Nahrávajú im výroky bývalého premiéra Ijáda Allávího, podľa ktorého je stav ľudských práv v Iraku teraz rovnaký, ako za Saddáma.
Z čoho ešte vinia Saddáma
masaker 5000 Kurdov v roku 1988, potlačenie šiitského povstania v roku 1991, násilné presídľovanie Kurdov v 80. rokoch, pri ktorom zahynulo 180-tisíc ľudí, vojna proti Iránu, invázia do Kuvajtu, vraždy politických protivníkov, poprava 8000 členov kurdského kmeňa Barzání v roku 1983 Včera ľudia v Iraku demonštrovali za Saddámovu smrť. Diktátor sa znovu dostal na titulné strany novín. FOTO - REUTERS