ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
Kým človek nezaplatí, súdy vôbec nezačnú konať.
Zvyšovanie poplatkov presadzuje ministerstvo financií. Návrh pripravovalo spolu s ministerstvom spravodlivosti, ktoré rozhodnutie zdôvodňuje tým, že poplatky sa nemenili už 12 rokov. "Túto sumu nepovažujeme za privysokú," tvrdí Ľubomíra Miklovičová z ministerstva spravodlivosti.
Róbert Madej z opozičného Smeru tvrdí, že ministerstvo, ktoré patrí KDH, sa správa ideologicky a "trestá ľudí za to, že sa rozvádzajú". Je presvedčený, že administratívny poplatok by nemal odstrašovať. "To je už naozaj výpalníctvo."
V stanovisku ministerstva sa uvádza, že poplatok tisíc korún sa platí aj za uzavretie manželstva, ak sa tak má stať mimo úradne určenej budovy, dvetisíc korún, ak si náš občan berie cudzinca, a päťtisíc, ak sa u nás sobášia dvaja cudzinci. Rezort preto nepovažuje za správne, aby bol poplatok za rozvod nižší ako za uzavretie manželstva. "Podľa zákona o rodine má totiž spoločnosť manželstvo chrániť a podporovať," hovorí Miklovičová. Dodala, že sociálne odkázaní môžu požiadať súd o odpustenie poplatku.
Nadežda Ondrišová zo Slovenskej advokátskej komory namieta, že to nie je také jednoduché. Žiadateľ musí podať na súd žiadosť, ten mu pošle tlačivo, ktoré musí vyplniť a doplniť potvrdeniami o majetkových pomeroch a o tom, že je v sociálnej núdzi. "Záleží len na sudcovi, ako rozhodne," píše Ondrišová. Komora sa obáva, že si časť ľudí bude nútená na rozvod požičať alebo "zotrvať v neusporiadanom manželstve a v tomto prostredí vychovávať deti".
Mnoho ľudí vôbec nevie, že môžu o odpustenie poplatku požiadať, a vysoká suma za rozvod ich môže od takéhoto kroku odradiť. Súdy navyše o tejto možnosti nemusia vôbec informovať. "Len povedomie, že to stojí päťtisíc korún, mnohokrát človeka odradí, keď má málo peňazí na prežitie," varuje Iveta Böhmová zo Záujmového združenia žien Fenestra.
Podľa Gábora Gála z SMK má zvyšovanie poplatkov racionálne jadro. Na súdy prichádza množstvo návrhov na rozvod, ktoré ľudia podajú v afekte, a kým súd rozhodne, tak ich stiahnu. Zvýšený poplatok by to podľa neho mohol obmedziť. Gál však pochybuje, či je navrhovaná suma 5000 korún primeraná. Prihovára sa, aby sa za rozvod platilo iba 2500 korún práve preto, aby zmena nezasiahla sociálne slabších. (rp)