Nemecká vláda na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou sa mala stať slovenským spojencom. Kresťanskí demokrati (CDU), ktorí dnes sedia vo veľkej koalícii so sociálnymi demokratmi (SPD), jeden za druhým chválili reformy slovenskej vlády vrátane rovnej dane.
Či už bola v Bratislave šéfka CDU Angela Merkelová, premiér Dolného Saska Christian Wulff i prezident Horst Köhler, bývalý člen CDU, všetci zhodne tvrdili, že by sa Nemecko malo od Slovenska učiť.
Nová nemecká kancelárka Angela Merkelová sa hneď na premiérovej návšteve Bruselu postavila proti nám. Tlmočila tam požiadavku svojej vlády, aby sa krajiny s nízkymi príjmami vzdali časti príspevkov z európskych fondov. Prevzala tak agendu svojho predchodcu Gerharda Schrödera, ktorého ako šéfka opozičnej strany kritizovala. Včera hovorila o novom rozpočte s britským premiérom Tonym Blairom, ktorého krajina teraz únii predsedá, a chce dohodu o rozpočte do konca roka.
Nová nemecká vláda si Schröderovu požiadavku dala dokonca do volebného programu. "Členské štáty si môžu slobodne nastaviť daňové zákony. Musia byť však pripravené zriecť sa plnej výšky prostriedkov poskytovaných zo štrukturálnych fondov," píše sa tam.
Merkelová je dnes v inej pozícii, než bola počas aprílovej návštevy Slovenska. "Musí ochraňovať národné záujmy Nemecka. Myslím si, že by to požadovala, aj keby stála na čele inej, než dnešnej veľkej koalície so sociálnymi demokratmi," tvrdí expert na Nemecko Michael Petráš.
Nemci z časti vinia za vlastnú vysokú nezamestnanosť nové členské štáty únie, ktoré priťahujú nemeckých investorov lepším podnikateľským prostredím. Tvrdia, že naše nízke dane stoja Nemcov pracovné miesta v ich krajine.
Potrestať krajiny s nízkymi daňami žiadali najhlasnejšie sociálni demokrati. Prekvapujúco si však našli spojenca medzi konzervatívcami - podporila ich bavorská CSU, ktorá proti daňovému dumpingu bojovala už počas minuloročnej kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu. Súhlasilo aj niekoľko členov CDU, ale oficiálne stanovisko strany bolo jasné: žiadny postih za nízke dane.
Teraz hovorí Merkelová za celú vládu. Nemecko odmieta zostať najväčším platcom do bruselskej pokladnice a prizerať sa, ako sa nemecké firmy sťahujú do nových členských krajín, ktoré navyše štedro podporuje Brusel.
Nová nemecká vláda sa tak môže v diskusii o novom európskom rozpočte na roky 2007 až 2013 stať naším najväčším oponentom. A to napriek tomu, že ju už nevedie Schröder, ale Merkelová.