BUDAPEŠŤ - Maďarsko musí v každom prípade uskutočniť závažné reformy, lebo v opačnom prípade zaostane. Tvrdí to čoraz razantnejšie bývalý maďarský minister financií Lajos Bokros, k menu ktorého sa viaže balík tvrdých hospodársko-politických opatrení z roku 1995.
"Ak neurobíme kroky v záujme zabránenia ekonomického prepadu krajiny, potom budeme existovať na úkor budúcnosti našich detí," povedal medzinárodne uznávaný ekonóm a pedagóg Stredoeurópskej univerzity (CEU) na budapeštianskom podujatí Zväzu zamestnávateľov a priemyselníkov.
Na to, aby sa vyriešili problémy hospodárenia štátu, treba uskutočniť ucelené a zosúladené reformy. Znižovanie výdavkov štátu takýmto spôsobom prinesie zákonite aj priamy rast finančného zaťaženia obyvateľstva, povedal Bokros, podľa ktorého čestný politik by to mal priznať a nahlas povedať. V určitých sférach by to znamenalo zlegalizovanie príspevkov občanov ako, napríklad, v zdravotníctve v otázke podplácania lekárov. Podľa neho by ďalej bolo potrebné znížiť počet základných škôl a zosúladiť dôchodky a odvody. K dôchodkom Bokros povedal, že by sa nemalo pristupovať k ich zvyšovaniu na politickom základe, čo považuje za "neštátnické správanie sa" politikov.
Zmenu si vyžaduje aj systém financovania strán a systém volieb, lebo inštitucializovanie korupcie je zlý odkaz a nabáda občanov k podobnému správaniu.
Bokros je pesimistom v tom, že by v Maďarsku dnes existovala zodpovedná politická sila, ktorá by sa podujala na takéto kroky. "Sme svedkami demagógie a sľubovaní, a to sa bude príchodom volieb iba stupňovať," dodal.
(tasr)