Cukrová reforma nenadchla európskych producentov tejto suroviny, ktorí tento týždeň protestovali pred európskymi úradmi v Bruseli. Na fotografii muž v kostýme smrtky máva kosou na kope cukrovej repy. FOTO - SITA/AP |
BRUSEL - Po štyridsiatich rokoch sa v Európe výrazne zníži cena cukru, ktorá je posiaľ vinou podpory Európskej únie trikrát vyššia ako inde na svete. Ministri poľnohospodárstva únie sa včera v Bruseli dohodli, že cukor v priebehu štyroch rokoch zlacnie o 36 percent. Pôvodný návrh komisie však hovoril o škrte vo výške 39 percent.
"Dohodli sme sa na radikálnej reforme cukorného režimu, ktorý sa nezmenil skoro štyridsať rokov. Je to historická chvíľa," vyhlásila britská ministerka Margaret Beckettová, ktorej krajina únii predsedá.
Teoreticky by reforma mala viesť aj k zníženiu cien výrobkov z cukru, teda čokolády, malinoviek, cukríkov či sladkého pečiva. To však závisí od jednotlivých firiem. Napríklad, Coca-Cola odmieta špekulovať o tom, či tiež pôjde s cenou dolu.
Ešte včera ráno demonštrovali v Bruseli nešťastní prestovatelia cukrovej repy z Írska či Poľska v obave, že ich nová reforma cukru pripraví o živobytie. V niektorých prípadoch sa tak zrejme stane - najmä asi tam, kde musia rastu repy napomáhať, napríklad, zavlažovaním, alebo tam, kde nesvieti dostatok slnka.
Aj na to však Európska únia pamätala. Tým pestovateľom cukrovej repy, ktorí sa rozhodnú sami skončiť so svojou živnosťou, ponúka náhradu vo výške zhruba 65 percent z toho, o čo pre cenový škrt prídu. O skrachované cukrovary by sa mali postarať ich kolegovia z brandže. Cukrovarom, ktoré sa rozhodnú skončiť činnosť, pôjde náhrada zo špeciálneho fondu. Do neho budú prispievať ostatné cukrovary, ktoré však nesmú túto nákladovú položku premietnuť do svojej ceny.
Zníženie cien sa dotkne aj bývalých kolónií z Afriky, Karibiku a Tichomoria, ktoré závisia od zvýhodneného prístupu svojho cukru na európsky trh. Dosahov na chudobné štáty sa obáva i medzinárodná nezisková organizácia Oxfam. "Rozvojové štáty boli obetované únijovej dohode," reagoval šéf jej bruselskej pobočky Luis Morago a označil dohodu za krutú.
Európska únia sa na znížení cien nedohodla celkom dobrovoľne. Prehrala totiž spor na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá cukrovú politiku únie označila za nelegálnu. Únia musela prisľúbiť, že otvorí trh najchudobnejším štátom sveta v roku 2009.
V Európskej únii sa ročne vyrobí takmer 20 miliónov ton cukru a vyvezie sa takmer osem miliónov ton. Najväčším svetovým producentom je s 27 miliónmi ton ročne Brazília.