Energia z obnoviteľných zdrojov je ekologickejšia, ale drahšia ako z ropy. FOTO - REUTERS |
h organizácií. "Najďalej v tomto procese sú Česká republika, Poľsko a Maďarsko. Žiadna krajina však ešte nevytvorila dostatočný rámec," povedal Jacquelin Ligot z Európskej rozvojovej banky.
Podľa smernice EÚ by sme o päť rokov mali z obnoviteľných zdrojov vyrábať 12 percent všetkej energie. Dnes nevyrábame ani polovicu. Podľa Marca Arcelliho z Enelu, ktorý privatizuje Slovenské elektrárne, chcú na Slovensku vybudovať ďalšie vodné elektrárne a hľadajú priestor na vybudovanie parku veterných elektrární. Otázka však podľa neho nie je, ako dohnať štandard západných krajín, ale aké podmienky môžu v stredoeurópskom regióne vytvoriť miestne vlády. V Českej republike vláda garantuje výkupnú cenu ekoenergie na 15 rokov. V Poľsku sa neplatí z ekoelektrární daň z nehnuteľností. "Na podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov je potrebný férový a výpovedný rámec," dodal Arcelli.
Medzi najvyužívanješie obnoviteľné zdroje dnes patrí energia z vodných elektrární, veterná energia, energia získavaná zo slnečných kolektorov a geotermálna energia. Čoraz častejšie sa využíva aj biomasa - spaľovanie rastlinného odpadu alebo zvieracích exkrementov. Výhodou obnoviteľných zdrojov energie je, že sú nevyčerpateľné. Na rozdiel od stále sa míňajúcich fosílnych palív, ktoré sa dnes na výrobu energie používajú najviac, by teda ich cena nemala v budúcnosti výrazne rásť pre nedostatok. Navyše, výroba elektriny či tepla je ekologickejšia, pretože vietor či voda neprodukujú škodlivé emisie oxidu uhličitého. Spaľovanie biomasy síce skleníkové plyny vytvára, ale v neporovnateľne menšej miere ako spaľovanie ropných produktov.
Dnes je však výroba z alternatívnych zdrojov drahšia ako klasická produkcia z ropných produktov. Preto výrobcovia pri zavádzaní nových technológií požadujú štátnu spoluprácu. (mk)