BRATISLAVA - Žena bez partnera si musí dobre rozmyslieť, či si zoberie úver v banke, pretože ak náhodou otehotnie, mohla by mať problémy so splácaním. Nepomôže jej ani poistenie úveru, poistky kryjú totiž iba chorobu, invaliditu či stratu zamestnania, nie materstvo.
Emília (priezvisko máme v redakcii) sa v tridsiatke rozhodla prestať platiť drahé nájomné za byt v Bratislave a kúpiť si vlastný. Na to však potrebovala hypotekárny úver. V banke sa jej pýtali, "či nemám priateľa, či neplánujem dieťa".
Na obe otázky odpovedala nie. "Tehotenstvo som naozaj neplánovala, prišlo nečakane."
Vo VÚB banke, kde žiadala o úver, jej poradili, aby sa dala pre prípad platobnej neschopnosti poistiť v partnerskej poisťovni Generali.
Keď zistila, že je tehotná, požiadala poisťovňu, aby za ňu tri mesiace splácala úver. "Na ústredí poisťovne mi oznámili, že poistenie sa nevzťahuje na matky a tehotné, len na klientov, ktorí zostanú nezamestnaní alebo chorí."
Poisťovňa potvrdzuje, že z poistenia kryjú len trvalú invaliditu, práceneschopnosť a stratu zamestnania. "Poistenie slúži na krytie neočakávaných udalostí, poisťovňa nepovažuje nástup na materskú dovolenku za takúto udalosť," povedala hovorkyňa Jaqueline Pešková. Materstvo je podľa nej plánovaná udalosť. "Poistenie by nemalo byť uzatvárané s vedomím, že určite nastane poistná udalosť." V prípade straty zamestnania či práceneschopnosti hradí Generali splátky úveru za klienta 12 mesiacov.
Rovnako ako Generali postupujú aj iné poisťovne. Napríklad Kooperativa potvrdila, že umožňuje "dojednať si poistenie dlžníka úveru, ktoré slúži na dočasné krytie rizika smrti, práceneschopnosti, invalidity". Ale nekryje splácanie úveru v prípade tehotenstva, pôrodu či potratu.
Slovenské stredisko pre ľudské práva hovorí, že nejde o diskrimináciu podľa antidiskriminačného zákona. "Tento zákon neupravuje zásadu rovnakého zaobchádzanie všeobecne vo všetkých oblastiach života, ale zameriava sa na oblasti priamo stanovené v zákone," hovorí právnička strediska Daniela Gemerská.
Naopak, šéfka Aliancie žien Slovenska Katarína Farkašovská hovorí, že o diskrimináciu ide a porušuje sa dohovor o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien. Ten hovorí, že štáty majú prijímať opatrenia na odstránenie diskriminácie aj v hospodárskom živote, teda aj pri pôžičkách. Podľa Farkašovej banky dohovor porušujú, aj keď stanovujú rozdielny rizikový stupeň pri žiadateľoch o pôžičky - vyšší je u vydatej a bezdetnej ženy alebo osamelej matky, lebo sa ráta s tým, že odíde na materskú. Podľa dohovoru sa banka nemôže ani pýtať na to, či žena plánuje tehotenstvo.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ