Podľa Borisa Vaňu z Výskumného demografického centra je to preto, že dnes majú mladí ľudia viacej možností na sebarealizáciu.
"Pred rokom 1989 bolo založenie rodiny jednou z mála možností realizácie. Dnes je konkurencia možností veľká, môžu sa viac venovať povedzme kariére," vysvetlil Vaňo novinárom.
Pre väčšinu ľudí podľa neho nie je pri rozhodovaní, či si založia rodinu, určujúce, ale koľko peňazí zarábajú. "Je to vidieť hlavne v chudobných regiónoch Slovenska. Tam nie je toľko možností na realizáciu, preto je tam i vyššia pôrodnosť. Naopak v Bratislave je pôrodnosť nižšia, hoci ľudia majú viac peňazí."
Viera Pilinská z centra hovorí, že Slováci dnes už menej často zakladajú úplné rodiny, počet detí v nich je nižší než v 70. a 80. rokoch. Ubúda dokonca i štvorčlenných rodín, ktoré sa považujú za klasický typ. "Nie je to kríza, len sa mení štruktúra rodiny a rodinné správanie ľudí. Dá sa povedať, že sa približujeme k iným vyspelým európskym štátom." Napriek týmto trendom úplné rodiny s dvoma deťmi stále dominujú. (čtk)