FOTO |
Joseph Ratzinger Benedikt XVI.: Z môjho života. Autobiografia l Dobrá kniha Trnava 2005 * Preklad Jaroslav Cepko
Dielo Z môjho života nepatrí k náročným textom. Ide o autobiografiu nábožného muža, kňaza a teológa, ktorý sa stal vysokým cirkevným funkcionárom. Joseph Ratzinger knihu dopísal v roku 1977, ale vydal ju až o 20 rokov neskôr. Obdobie, ktoré prežil ako biskup v Mníchove a ako kardinál v Ríme, vo svojej knihe nespomína, tomu sa venuje v pomerne obsiahlom doplnku ku knihe jezuita Rajmund Ondruš.
Ratzinger svoje detstvo a mladosť prežil vo viacerých obciach Bavorska. Čitateľa zaujme, ako sa ho - podobne ako všetkých Nemcov jeho generácie - dotkol nacistický režim a svetová vojna. Dozvieme sa, ako to vyzeralo v cirkevnom seminári a pri štúdiu teológie v povojnových rokoch. Počas svojej pedagogickej kariéry prešiel viacero nemeckých univerzít. Keď sa začal koncil vo Vatikáne, jeden z nemeckých biskupov ho požiadal o spoluprácu. Napriek svojej mladosti patril k popredným ideovým ťahúňom koncilu.
Vo svojich spomienkach sa zmieňuje aj o obavách, ktoré ako jeden z prvých vyslovil na adresu novšieho cirkevného vývoja. Kľúčovým zlomom bol pre neho rok 1968, keď pôsobil ako profesor a dekan na teologickej fakulte v Tübingene. Odvtedy patril k tým ľuďom v katolíckej cirkvi, ktorým viac ako prehnaný konzervativizmus prekážal agresívny marxizmus a postmoderný relativizmus. Ratzingerovi možno veriť, že prechodu z univerzity do vysokých cirkevných úradov sa nepotešil.
Svoju situáciu opísal pomocou bavorskej legendy o mníchovi, ktorému pri prechode cez Alpy medveď zabil koňa či osla. Mních potom donútil medveďa, aby mu niesol batožinu. Ratzinger sa v posledných riadkoch svojej autobiografie prirovnáva k zvieraťu, ktoré pokorne nesie naložený náklad. "Stal som sa tvojím ťažným oslom, a vďaka tomu, práve vďaka tomu som pri tebe," vyznáva sa z ochoty slúžiť Bohu.
Cirkev bola pre neho od mladosti oázou pokoja, múdrosti i krásy, nadchýnala ho liturgia a múdrosť cirkevnej tradície. Ratzinger nie je človekom moci a karieristom, pluralitu teológie a dialóg pokladá za samozrejmé. Na rozdiel od iných predstaviteľov cirkvi považuje však za dôležité viac chrániť jednotu cirkevnej tradície a duchovné pramene viery, ako podporovať ďalší progres. Treba si uvedomiť, že na rozdiel od dnešných cirkevných pomerov na Slovensku Ratzinger vyštudoval a vyučoval v čase, ktorý možno pokladať za azda najliberálnejšie a najplodnejšie obdobie katolíckej teológie od čias reformácie.
Aj keď ide o životopis, nájdeme v ňom aj zopár odpovedí na niektoré naše otázky: Ako to ten Ratzinger vlastne myslí? V akom zmysle je konzervatívny? Čo je podľa neho kvalitná katolícka teológia?
Možno len privítať, ak do slovenčiny budú preložené ďalšie jeho diela, najmä najúspešnejšia kniha Úvod do kresťanstva. Myšlienky a postoje Josepha Ratzingera stoja za štúdium i konfrontáciu. Jeho pokorná autobiografia môže poslúžiť ako prvé povzbudenie.
Autor: KAROL MORAVČÍK(Autor je teológ a publicista)