Víťaz klasického Saint Legeru a rovinový Kôň roku 2005 hnedák Tempeltänzer pri dekorácii (zľava spolumajiteľ stajne OMS Petr Šimečka, trénerka Zuzana Kubovičová a džokej Petr Kubík). FOTO - VÁCLAV VOLF |
V tohtoročnej sezóne titul Kôň roka získal na rovine trojročný hnedák Tempeltänzer zo senickej stajne OMS a na prekážkach päťročný hnedý valach Ravenswood zo senického Pôdohospodárskeho družstva. Jazdcom roka sa stal džokej Zdenko Šmida, trénerom Pavel Kalaš z Kurtovho majera v Dúbrave a stajňou Patrik, s. r. o. Senica, ktorej kone zarobili 1 440 750 Sk. Z desiatich titulov najlepších cvalových koní až sedem získali plnokrvníky zo záhorských stajní (Natty Dancer, Tempeltänzer, Koteria, Ryan, Rosensturm, Ravenswood a Vadual), ba vyhrali aj dva z piatich klasických dostihov: Rosensturm (Patrik) Veľkú jarnú cenu a Tempeltänzer (OMS) Saint Leger. Kone v slovenskom tréningu vyhrali 12 (37,5 percenta) dostihov Graded, Listed a I. kategórie, čo je veľmi dobrý výsledok. Z 18 miliónov rozdelených v 139 rovinových a 22 prekážkových dostihoch zarobili domáce stajne 7,4 milióna Sk (40,8 percenta).
Základňa plnokrvníkov na Slovensku je malá, registrovaných ich bolo len 316 (v 91 stajniach). "Súvisí to s nízkou kvalitou domáceho chovu a s nedostatkom solventných turfmanov," myslí si šéf slovenského turfu Marián Šurda. Napriek tomu sa kone v domácom tréningu nestratili ani v dostihoch so silnými zahraničnými súpermi. Celkom úspešne si počínali aj v zahraničí, kde vyhrali 13 dostihov a zarobili v prepočte viac ako tri milióny korún. Na prestížnom mítingu Central European Breeder's Cup v rakúskom Ebreichsdorfe v konkurencii šiestich stredoeurópskych krajín obsadili tretie miesto.
"Pred sezónou bol veľkou nádejou v Nemecku narodený beluš Rosensturm, ktorý impozantne vyhral klasickú Veľkú jarnú cenu i Starohájske kritérium na Turf gala. Pred derby sa však nešťastne zranil a potom už neštartoval. Objavili sa však aj iné kvalitné kone: Tempeltänzer, Vadual, Natty Dancer, Mideros, Dubai Tower, Koteria a Ryana," vraví Šurda.
Bežalo sa aj 61 klusáckych dostihov dotovaných lukratívnou sumou 2 499 400 Sk. Kvalita i kvantita našich klusákov je však neporovnateľná s výkonnosťou zahraničných koní - v tomto roku nevyhrali ani jedny chovateľské dostihy.
Bratislavské rodiny vyhľadávajú starohájsky hipodróm najmä ako miesto relaxu v prírode, čo je pozitívna skutočnosť. Slovenskí turfmani však neutrácajú na stávkach toľko peňazí, aby sa z nich dali pokryť náklady na dostihovú prevádzku. Obrat za celý rok dosiahol len štyri milióny korún, čo je v porovnaní so zahraničím smiešna suma (v Maďarsku je päť miliónov eur, v Rakúsku tri milióny eur a v USA len počas Kentucky derby vyše 150 miliónov dolárov). JURAJ GRESSNER