Premiér považuje lustračný zákon za prežitok, ohrozil však koalíciu, a preto začal cúvať
"Lustračný zákon splnil svoju úlohu a nevidím dôvod, aby platil ďalej," povedal pre médiá. "Podľa mňa bol tento zákon účinný, ale od samého počiatku nemorálny," dodal naviac v rozhovore pre včerajšie Lidové noviny.
Sám možno netušil, akú búrku tým vyvolá. Včera preto začal cúvať. Vraj sa so svojím návrhom unáhlil a je ochotný ho na rok - dva uložiť na ľad.
Proti Paroubkovmu výroku protestovali obe menšie koaličné strany, opoziční občianski demokrati aj viacero spoločenských organizácií. Premiér dokonca narazil aj vo vlastnej strane, časť sociálnych demokratov otvorenú spoluprácu s komunistami stále nedokáže prehltnúť.
"Ja by som komunistický návrh určite nepodporil," povedal po včerajšej porade poslaneckého klubu strany poslanec Karel Šplíchal. Nemôže to vraj urobiť už kvôli svojmu otcovi, ktorý bol v komunistickom lágri v Jáchymove.
Komunistom lustračný zákon z pochopiteľných dôvodov prekáža od začiatku. Zatiaľ iniciovali tri pokusy o jeho zrušenie, posledný v lete 2003. Komunisti a sociálni demokrati majú v českom parlamente pohodlnú väčšinu a spoločne by mohli zrušenie zákona presadiť.
Paroubek by však mohol prísť o súčasnú vládnu koalíciu. Predseda ľudovcov Miroslav Kalousek totiž naznačil, že zrušenie zákona by mohlo byť pre jeho stranu dôvodom na odchod z vlády. ČSSD si podľa neho musí vybrať, či bude spolupracovať s nimi, alebo s eštebákmi.
Paroubek ešte v stredu prešiel do protiútoku a ľudovcom pripomenul, že boli 40 rokov tiež súčasťou politického systému komunistického režimu a že ich prvý ponovembrový predseda strany bol sám agentom ŠtB.
Včera už ubral a začal hovoriť, že nechce ohroziť politickú stabilitu krajiny. "Máme pred sebou schvaľovanie desiatok dôležitých zákonov, predovšetkým štátneho rozpočtu," povedal novinárom ako zdôvodnenie, prečo nechce riskovať rozpad koalície.
České médiá aj politológovia hodnotili Paroubkovu pôvodnú podporu komunistickým zámerom ako ďalší krok pri zbližovaní sociálnych demokratov a komunistov. Premiér síce stále popiera, že by chcel ísť s komunistami po budúcoročných voľbách priamo do koalície, zároveň však hovorí, že by uvítal menšinovú vládu s ich podporou. V samotnom Paroubkovom okolí navyše pribúdajú ľudia, ktorí boli v minulosti agentmi ŠtB.