FOTO - ARCHÍV TASR |
Pod návrhmi je podpísaný minister financií a podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš, ktorý zas tvrdí, že pomerne rozsiahle zmeny sú nutné, aby bola štátna služba pružnejšia a jednoduchšia. "Jednoducho, realita ukázala, že ten zákon funguje zle. Je to taký SDĽ-kársky zákon a ukazuje sa, že to, čo chce zabezpečiť, nezabezpečuje," povedal Mikloš.
Plaiovi prekáža najmä to, že úrad by už nemal organizovať konkurzy na miesta štátnych úradníkov a že politici budú môcť odvolávať vyšších štátnych úradníkov bez udania dôvodu. "Úrad už nebude môcť dohliadať na transparentnosť výberových konaní," tvrdí, a stratí sa podľa neho aj kritérium odbornosti.
Mikloš obvinenia "z toho, že by malo ísť o nejaké čistky", pokladá za nezmyselné. Aj dosiaľ podľa neho mohol minister robiť personálne zmeny, len to bolo "strašne zložité, trvalo to veľmi dlho a často to muselo byť robené rôznymi nepriamymi nástrojmi".
Za zjednodušenie personálnych zmien sa prihovára aj predseda SMK Béla Bugár. Pre ich zložitosť vraj v jednom rezorte, ktorý SMK riadi, museli zákon o štátnej službe obísť, aby mohli prepustiť človeka, ktorý "tam nemal čo robiť". V určitých prípadoch podľa Bugára minister musí mať plné právo vybrať si spolupracovníkov.
"Je zlé, ak z byrokracie vytvárame štvrtú moc v štáte, ktorá nie je nikým volená, nikým kontrolovaná, nikomu zodpovedná," mieni podpredseda KDH a minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Plai takéto chápanie štátnej služby považuje za nesprávne. "V rozvinutých demokraciách je najdôležitejšou črtou štátnej služby jej oddelenie od politiky." Hovorí, že vládnu koalíciu mohlo "popudiť" aj to, že úrad sa od januára opäť rozhodol organizovať konkurzy na miesta všetkých vedúcich štátnych zamestnancov. "Pristúpili sme k tomu na základe mnohých oprávnených sťažností na netransparentnosť výberových konaní," povedal. Úrad totiž pôvodne umožnil robiť konkurzy na nižšie funkcie jednotlivým úradom, a vo svojej právomoci si nechal tie na miesta vedúcich služobných úradov a vyššie funkcie na ministerstvách.
Tieňový minister Smeru pre verejnú správu Vladimír Faič, ktorý pôsobil v SDĽ, tiež zákon obhajuje. Hoci štátnu službu nepovažuje za bezchybnú, nazdáva sa, že návrhom novely sa "po pár rokoch" siaha na jej princípy.
V prípade ak poslanci Miklošovu novelu schvália, bude to sedemnásta zmena zákona o štátnej službe od jeho prijatia v apríli 2002.
IVAN ŠTULAJTER
JOZEF ČAVOJEC