BRATISLAVA - Od dnešného rána od siedmej hodiny platí volebné moratórium pre župné voľby, ktoré budú v sobotu. Počas 48 hodín je zakázaná akákoľvek kampaň týkajúca sa volieb, pozitívna aj negatívna. Podľa viacerých odborníkov je však moratórium dnes už len prežitok, napríklad aj pre internet.
To, či napríklad rôzne internetové noviny alebo blogy neporušia dnes či zajtra moratórium, nikto nekontroluje. Alena Koišová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra povedala, že tomuto rezortu žiaden zákon neprikazuje internet monitorovať. "Podnety na prípady porušovania moratória môžu občania alebo organizácie napríklad zasielať Tlačovej rade alebo Rade pre vysielanie a retransmisiu." Ani jedna z týchto inštitúcií sa internetom nezaoberá.
Tomáš Bella, expert na informačné technológie, ktorý pracuje pre denník SME a je zodpovedný za blogy zverejnené na stránke tohto denníka, si myslí, že moratórium je v čase internetu nezmyselné. "Politické strany by teda teoreticky asi mali na dva dni úplne zrušiť svoje webové stránky. To však nikto nespraví, a preto je otázne, v čom je rozdiel medzi webom strany a napríklad webom novín - keďže oba sú rovnako ľahko dostupné, ale noviny musia dodržiavať moratórium," povedal Bella.
Pri voľbách je v niektorých krajinách zakázané zverejňovať priebežné výsledky, jedny noviny to však urobili tak, že ich zverejňovali iba na internete, a tak dodržali zákon.
Bella povedal, že blogerov denníka SME upozornia na to, aby oddnes nepropagovali žiadnych kandidátov. "Nebudeme však vymazávať staršie články, ktoré ľudia napíšu, a preto môže zajtra na stránke SME svietiť veľký nápis: Voľte toho a toho, ktorý bol uverejnený o 23.59."
Za zbytočné považuje moratórium aj politológ Grigorij Mesežnikov. "Moratórium je podcenením schopnosti občanov naozaj zaujať kvalifikované stanovisko. Podľa neho je moratórium v čase, keď občania majú neobmedzený prístup na internet, absolútne zbytočné.
"Nevidím problém v tom, prečo by nemohli kandidáti oslovovať voličov až do okamihu odovzdávania hlasov," povedal ústavný právnik Peter Kresák. Ani v literatúre sa vraj nestretol s odôvodnením pozitív moratória.
(mož, tasr)