Pred voľbami bol predseda ANO Pavol Rusko (vľavo) podľa Mikuláša Dzurindu (druhý vpravo) "zákerný manipulátor", po voľbách ho pred troma rokmi vítali v koalícii. FOTO - ARCHÍV TASR |
BRATISLAVA - Nahrávky rozhovorov o údajnom kupovaní nezávislých poslancov by nemali mať vplyv na popularitu strán vládnej koalície, myslí si sociológ Pavel Haulík. Verejnosť bola podľa neho presvedčená o tom, že poslanci sa dajú kúpiť, ešte predtým, ako šéf ANO Pavol Rusko odovzdal záznamy, ktoré tajne nahral, polícii.
Agentúra MVK ešte začiatkom minulého mesiaca urobila prieskum, podľa ktorého až 70 percent opýtaných odpovedalo, že podozrenia o kupovaní poslancov považuje za určite alebo asi pravdivé. "To presvedčenie o korupčnosti parlamentu bolo už dávnejšie, preto teraz detaily ľudí priveľmi nezaujímajú," myslí si Haulík.
Ruskove nahrávky vyvolali veľkú nevôľu vládnych politikov.
Šéf parlamentu a KDH Pavol Hrušovský sa zastal všetkých čestných poslancov a Ruskovo počínanie označil za hru, ktorej nerozumie. Premiér a šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda zase hovoril o vnášaní boľševických a mafiánskych praktík do verejného života. "Človek neverí vlastným očiam ani vlastným ušiam. Fico s Ruskom začali kázať na Slovensku o morálke," povedal.
Pred voľbami v roku 2002 si dnešní vládni politici uvedomovali riziko spolupráce s Ruskom. Dzurinda ho označil za "rafinovaného zákerného manipulátora". Rusko na to už ako koaličný partner reagoval pre SME slovami, že si musia začať veriť. "Nemôžeme spolu riadiť štát bez dôvery, s podozrievaním, že váš partner vás chce len dobehnúť či oblafnúť."
Poslankyňa SDKÚ Petra Masácová povedala, že Dzurindove vyjadrenia odzneli počas volebnej kampane, ale volebné výsledky a zlučiteľnosť volebných programov strán boli druhou vecou. Preto nevidí problém v tom, že sa SDKÚ, KDH a SMK dohodli na spolupráci s ANO.
Šéf SMK Béla Bugár sa spýtal: "Vedel niekto, že Rusko bude mať takéto maniere? To nikto nevedel." Hovorí, že Ruskove nahrávky budú mať vplyv na pokračovanie súčasnej vlády, ale polícia musí získať nevyvrátiteľné dôkazy o kupovaní poslancov osobami, ktoré majú blízko k vládnej koalícii.
Politológ Samuel Abrahám tvrdí, že strany vládnej koalície nemali po voľbách veľa možností. "Mali sa dať dokopy s Ficom alebo s Mečiarom?"
Abrahám označil nahrávky za dedičstvo mečiarizmu. "Je to veľmi podobné zmýšľanie, aké mal Mečiar," povedal o Ruskovi.
Vládni politici viac komentujú spôsob, ako Rusko nahrávku získal a menej už komentujú jej obsah. Abrahám si myslí, že ide o dve nezávislé veci. Podľa neho sa Rusko snaží "zrelativizovať svoje svinstvo tým, že odhalil iné".