Jozef Gönci. FOTO - TASR |
Na halových ME v Talline skončil tretí vo vzduchovej puške, družstvu pomohol aj k bronzu a na ME v Belehrade získal striebro v ľubovoľnej malokalibrovke 3x40. Navyše, ako prvý slovenský športovec si vybojoval miestenku na olympijské hry v Pekingu 2008.
V budúcej sezóne ho čakajú tri vrcholy: svetový šampionát, halové majstrovstvá Európy a Svetový pohár. Od vedenia Dukly nedostal úlohu bezpodmienečne priniesť medaily, ciele sú vo finálovej osmičke, čo sa môže pri jeho kvalitách zdať minimálne.
,,Nevnímam to ako malý cieľ," vraví Gönci. "Po nešťastnej olympiáde v Sydney som povedal, že treba trochu ubrať z metra náročnosti. Stále počúvať o medailách, nie je dobre. Akoby som bol nastavený do stavu trvalého stresu. Z psychickej stránky nebýva vždy výhodou motivovať sa medailami. Nemyslím si, že finálové ciele sú niečo menej. Svetová špička sa rozšírila o mladých pretekárov, ktorí priniesli do nášho športu nové myslenie. Stále musím rovnako intenzívne na sebe pracovať, aj keď sa z diaľky zdá, že si miesto v špičke s prehľadom udržujem a medailu dokážem vystrieľať. Každý z nás má vnútornú motiváciu byť najlepší, čo nás ženie ďalej. Stále si dávam najvyššie ciele a nerád sa vzdávam už pred pretekmi."
Začiatkom roku na vyhodnotení najlepších športovcov mesta Banská Bystrica tvrdil, že zisk stovky medailí je preňho veľká výzva, aj keď na druhej strane to nebude jednoduché. Tento rok vystrieľal päť, na budúci chce uspieť na majstrovstvách sveta.
,,Je to raz za štyri roky, podobne ako olympijské hry. Samozrejme je to výzva. Čakajú ma tri disciplíny, v ktorých sa môžem slušne umiestniť. Mám pocit, že sa dostávam do veľmi dobrej formy. Usudzujem z výsledkov v tréningu a hlavne, ako reagujem. Viac sa teším na streľbu, možno aj preto, že mávam väčšie pauzy medzi pretekmi. Snažím sa na každé podujatie ísť dokonale zregenerovaný a zrelaxovaný. V minulosti som v strese a napätí nevedel triezvo odhadnúť niektoré veci."
Po úspešnej olympiáde v Aténach rozvíril hladinu kritickými vyjadreniami na materiálne a tréningové možnosti strelcov.
,,Nemôžem povedať, že sa všetko zlepšilo. Dôležité je, aby sa obidve strany vzájomne rešpektovali. Nie sme výrobné stroje, ktoré odvedú to, čo im niekto naplánuje. Musia nás brať ako partnerov a ak chceme byť v špičke, musíme mať nejaké požiadavky. O streľbe viem veľa, určite nie všetko, ale niekedy mám pocit, že sa rozprávam s ľuďmi, ktorí o nej vedia všetko."
Najlepší slovenský strelec nerobil tajnosti, odkiaľ berie súčasnú psychickú pohodu: ,,Veľa pracujeme s Martinom Babíkom, mojím psychológom. Snaží sa všetko odľahčiť. Aj v súkromí riešim veci športovým charakterom. Z môjho najhoršieho športového príbehu som vonku, všetko si užívam a vraciam sa do veľkej formy. Poklepem si však."
MIRO GREŠKO