Príroda dopláca na rekordný hospodársky rast. Ekologické normy v tisícoch chemických, textilných a spracovateľských továrňach neplatia, jediným kritériom je ziskovosť.
V Číne je sedem miest s najznečistenejším vzduchom na svete. Energetika je zo 75 percent závislá od uhlia. Najväčšie znečistenie oxidom dusičitým na svete je nad Pekingom.
Pri stále väčšom dopyte po elektrine sa budujú veľké hydroelektrárne, často podľa hesla "prikážeme vetru, dažďu". Až tento rok sa prvýkrát podarilo Štátnemu úradu pre životné prostredie zastaviť výstavbu 30 elektrární. Išlo o jeho prvé väčšie víťazstvo. Desaťročia sa klčujú lesy, ktoré roľníci menia na poľnohospodársku pôdu.
Výsledok? Za posledné desaťročie v Číne narástla životná úroveň, zbavila sa najhoršej biedy. Zároveň zaznamenala obrovský nárast rakoviny, alergií a ďalších civilizačných chorôb.
Jedným z jej kľúčových problémov je už teraz dostatok či vlastne nedostatok pitnej vody, pre momentálne 1,3-miliardovú populáciu. Vodu potrebuje priemysel, poľnohospodárstvo, obyvatelia. Ďalšie desaťročia sa môžu stať bojom o vodu.
Autor: mch