Je to ekologická katastrofa roka spôsobená ľudskou nedbanlivosťou. V čínskom meste Charbin žije 3,8 milióna obyvateľov a po havárii v chemickom závode pri rieke boli štvrtý deň bez pitnej vody.
Rieka Sung-chua je jej hlavným zdrojom a zamorili ju chemické látky vrátane benzénu, jedovatej horľavej kvapaliny. Povolenú normu prekračuje 30-násobne.
Úrady obyvateľov o nehode v chemičke z 13. novembra v meste Ťi-lin a hroziacom nebezpečenstve niekoľko dní neinformovali.
Ako dlho bude Charbin bez riadnych dodávok vody? To nikto nedokáže odhadnúť. Do mesta má dnes skoro ráno doraziť 80 kilometrov dlhý pás znečistenej vody, cituje Reuters miestne úrady. Potrvá to do soboty, kým centrálnym mestom provincie Chej-lung-ťiang táto výbušná zmes pretečie. Ekologická katastrofa sa bude plaviť ďalej do Ruska, rieka Sung-chua sa vlieva do oblasti Chabarovska.
"Najprv z vodovodu tiekla hnedá olejovitá voda zapáchajúca močom. Potom dodávky zatvorili," opísala BBC situáciu Kanaďanka po telefonáte so sestrou, ktorá žije v Charbine.
Informácie odtiaľ sú často protichodné. Miestne úrady tvrdia, že majú situáciu pod kontrolou a voda nebola znečistená. Včera dokonca na čas obnovili dodávky, aby si ľudia mohli pred príchodom znečistenej vody spraviť zásoby. Ak sa tak naozaj stalo, nie je zrejmé, aký malo pôvod znečistenie, o ktorom hovoria ľudia v Charbine.
Obyvatelia Charbinu vo veľkom skupujú nádoby na vodu, aby ju mali kde skladovať. FOTO - REUTERS |
V meste zavládla panika a z obchodov zakrátko zmizli všetky balenia pitnej vody aj mlieka. Kto mohol, mesto opustil. Svetové agentúry informovali, že lietadlá sú vypredané a zo stanice vychádzajú natrieskané vlaky.
Úrady zakázali kšeftovať obchodníkom s balenou vodou a zdvíhať ceny, do mesta vyslali desaťtisíce ton vody. Snažia sa obyvateľov upokojiť, že mesto bude mať dostatok zásob vody. Ľudia im však veľmi neveria.
Pôvodne ich úrady informovali, že vodovod je zatvorený pre opravu a údržbu potrubia. Mestom na severe Číny sa už v tom čase dávno šírili klebety o ekologickej pohrome. Agentúry zverejnili zábery mŕtvych rýb v rieke pri meste Ťi-lin.
Situáciu ešte viac skomplikovala fáma, že mestu hrozí silné zemetrasenie, keď mnoho ľudí v teplotách hlboko pod bodom mrazu prespávalo vonku. Podnietila ju vládna kampaň o tom, čo robiť v prípade zemetrasenia i správa, že merania zachytili veľmi vysokú seizmickú aktivitu.
Charbin je známy ruskou architektúrou a veľkovýpravnou zimnou prehliadkou ľadových sôch v mestských parkoch.