Poľské denníky Gazeta Wyborcza a Rzeczpospolita vyšli včera prvykrát od roku 1989 vyčiernené. Chceli tak upozorniť na zúfalý stav slobody slova v Bielorusku. FOTO-ČTK/AP |
Poliaci odchádzali včera od novinových stánkov zmätení. Ich obľúbené noviny Gazeta Wyborcza a Rzeczpospolita vyšli začiernené. Titulky, články aj fotografie na prvej strane. V špeciálnej prílohe si prečítali vysvetlenie: "Takto vyzerá sloboda slova v Bielorusku."
Médiá sa pripojili k protestnej akcii Amnesty International a netradičným spôsobom upozornili na situáciu v poslednej diktatúre v Európe.
"Naša prvá strana je vyslovenou provokáciou, aby si nás najmä politici všimli a ešte viac sa zaujímali o situáciu v Bielorusku a pokúsili sa ju zmeniť," hovorí šéf zahraničného oddelenia Gazety Wyborcza Marcin Bosacki.
Rzeczpospolita k denníku priložila list a vyzvala čitateľov, aby ho odoslali Lukašenkovi. K akcii sa pripojilo aj rádio RMF FM a internetové portály: onet.pl a gazeta.pl. Pred spustením akéhokoľvek článku sa objavil oznam: "Váš počítač funguje správne, ale tento článok je momentálne neprístupný. Je to tak v Bielorusku, kde sú všetky publikácie, aj na internete, cenzurované."
Poľsko je jedným z najostrejších kritikov bieloruského režimu v únii, aj preto sú jeho predstavitelia vystavení útokom zo strany Lukašenkovej vlády.
"Funkcionárom odoberajú pasy, bez zdôvodnenia im zakazujú cestovať z Bieloruska a prichádzajú o prácu," hovorí And´´elika Borysová, bývalá predsedníčka Zväzu Poliakov v Bielorusku, ktorá vďaka bieloruským úradom prišla o funkciu. Nové prolukašenkovské predsedníctvo zväzu poľskí politici ani úrady neuznávajú.
Zvýšený tlak pred prezidentskými voľbami v Bielorusku pocítili aj poľskí novinári. Napríklad korešpondent Gazety Wyborcza počas návštevy v Bielorusku pred dvomi mesiacmi. "Na hraniciach ho na niekoľko hodín zadržali spolu s fotografom. Prehliadli mu počítač aj adresár a podobne to prebiehalo aj v lete," hovorí Bosacki z Gazety.
Za jedenásť rokov, odkedy je prezidentom Lukašenko, sa podmienky nezávislých novinárov mimoriadne zhoršili. Televízie a rádiá sú pod kontrolou štátu a v krajine neexistujú nezávislé noviny. Z novinových stánkov sa vytratil už aj posledný nezávislý denník Narodnaja Volja.
"Dnes ho už rozdávajú len dobrovoľníci. Je to jasný znak, že pred voľbami sa uskutočňuje čistenie nezávislých médií," hovorí filozof a spisovateľ Ales Ancipienka, z Bieloruskej asociácie novinárov.
Symbolický protest v Poľsku hodnotí ako veľmi povzbudzujúci. Nerobí si však ilúzie, že to s Lukašenkovou pozíciou nejako pohne. "Na režim to nebude mať žiadny vplyv, tak ako by to bolo v každej diktatúre," hovorí Ancipienka.
Štátna televízia aj rádia podľa neho o poľskom proteste pomlčia. "Všetci sa tešíme na hlavnú udalosť dňa. Lukašenko privíta provinčných ruských novinárov a ukáže im, aký je Minsk pekný a čistý a Bielorusko pohodová krajina," hovorí Ancipienka.
Autor: MIREK TÓDATOMASZ GRABIŃSKI, Vroclav