Odišiel vzácny človek z najvyššieho poschodia literárnej vedy

Kto ho poznal, pociťuje stratu, koho učil, ten cíti dlh. No pravým dôvodom, prečo o ňom treba hovoriť nahlas, je poďakovanie. A možno aj oneskorená radosť: tohto človeka som stretla na svojej ceste.

FOTO


Miroslav Červenka (5. 11. 1932 - 19. 11. 2005) neokázalo kraľoval českej literárnej vede. Jeho literárnovedeckú, básnickú, editorskú a prekladateľskú prácu, tie desiatky publikácií tu nemôžem ani vymenovať, nieto ešte zhodnotiť. Len pripomeniem, že začínal ako básnik v 50. rokoch, patril k okruhu časopisu Květen, v 60. rokoch redigoval časopis Orientace. Ako vedec v tom čase s Milanom Jankovičom a ďalšími rozvinul koncepciu pražského štrukturalizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za normalizácie ho vyhodili z Ústavu pre českú literatúru, robil knihovníka, ale pod cudzími menami publikoval edície českej poézie a preklady. Spoluorganizoval vedecké bytové semináre a vyučoval na podzemnej univerzite češtiny. Nebol chartista, neangažoval sa politicky, za svoje poslanie považoval vedecký výskum a výuku, ktorým sa oddal s totálnym nasadením.

SkryťVypnúť reklamu

Keď prišiel november 1989, bol pripravený. V krátkom čase publikoval rad kníh (popri kolektívnom Slovníku básnických knih a svojej základnej práce Významová výstavba literárního díla z konca šesťdesiatych rokov aj svoje štúdie z poetiky Styl a význam a Obléhání zevnitř, mnohé práce o verši i básnické zbierky), staral sa o tradíciu a diela svojich predchodcov (napríklad edície Jakobsonových, Mukařovského a Vodičkových štúdií), spoluzakladal knižné rady (okrem iných Strukturalistická a Teoretická knihovna vo vydavateľstve Host).

To je len zlomok "zásluh". Na Miroslava Červenku spomínam s vďačnosťou hlavne ako na učiteľa na pražskej filozofickej fakulte v 90. rokoch. Názov jeho stati O snadnosti vystihuje opak jeho cesty: on si "neučinil život snadným", takže neučil ľahko a neučil ľahkosti. Tým dával študentom nielen nástroje, ale taktiež meradlo. Jeho uvažovanie bolo komplexné, nešpecializované a hlavne pôvodné. Na literárne dielo sa díval v niekoľkých dimenziách zároveň, bol súčasne literárny teoretik, historik, ale i kritik a básnik. Tým síce nič neuľahčoval, ale takisto sa pri výuke stále viac snažil svoje myslenie sprístupniť.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek rozsahu a kvalite svojej práce a osobnému nasadeniu nepôsobil dojmom človeka ponáhľajúceho sa alebo zaneprázdneného, jeho prejavu bola vždy vlastná vrelosť, srdečnosť, priateľská uvoľnenosť. Mal na študentov čas. Dával nám slobodu. Nevháňal nás do svojich ohrádok, nemanipuloval nás ani nezatracoval, keď videl, že sa po rokoch, ktoré nám venoval, vzďaľujeme tej "jeho" ceste. Naopak, zaujímal sa o naše radosti i starosti.

Keď sa na niečo pýtal, i pri skúškach, pýtal sa naozaj. Nechcel poznať správnu odpoveď, ale moju odpoveď. S rovnakou naliehavosťou, s akou kládol otázky, hovoril o svojej zväzáckej minulosti v 50. rokoch, za ktorú sa hanbil. V rozhovore pre Host v roku 2003 povedal, že nemôže zabudnúť na hanbu z toho, že v mladosti "zhltol" komunizmus, vstúpil do strany a presadzoval ideológiu, ktorá bola nástrojom potláčania slobody a tvorivosti. Bolo to medzi jeho sedemnástym a dvadsiatym tretím rokom, v čase, keď moc a násilie boli zvlášť primitívne a sebaisté.

SkryťVypnúť reklamu

Byť na najvyššom poschodí literárnej vedy u neho neznamenalo odtrhnúť sa od literatúry. Stále sme ju vnímali ako posolstvo, zážitok i pôžitok. Na seminároch metód literárnej vedy sme taktiež experimentálne písali verše. A prizval nás i k podstatnej, hoci neslávnej skúsenosti svojho života. K tým 50. rokom sa vracal často. "Keď ohovárali básnikov, ktorých som si predtým zamiloval, mal som veriť svojmu srdcu, a nie ohováračom," hovoril. Aj za toto naliehavé varovanie vďačíme Miroslavovi Červenkovi.

FOTO - PETR FRANCÁN

Autor: DANIELA IWASHITA(Autorka je redaktorka Lidových novín)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu