Európska únia sa chystá v budúcom roku výrazne znížiť cenu repy a následne cukru. Nerobí to dobrovoľne. Štyridsať rokov starú ochranársku politiku, ktorá európskemu cukrovarníctvu zabezpečovala trojnásobné ceny v Európe oproti svetovému trhu, ruší vinou prehraného sporu so Svetovou obchodnou organizáciou.
Každý vidí, že treba reformovať cukrovú politiku," apelovala komisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová-Bölová.
Včera sa nad cukrom zišli v Bruseli ministri poľnohospodárstva členských krajín, aby sa dohodli na prijateľnom pláne riešenia. Európske cukrovarníctvo totiž čakajú rozsiahle zmeny, ktoré niekde povedú k zániku tovární. Európska komisia navrhuje zníženie cien cukru o 39 percent a cukrovej repy o 42,6 percenta. Predsednícka Británia včera navrhla kompromis, ktorý by miernil dosahy reformy. Znižovanie ceny by bolo rozložené do štyroch rokov namiesto dvoch a tiež by sa zvýšila pomoc pre výrobcov, ktorí sa rozhodnú s cukrovarníctvom skončiť. Reformy sa obávajú hlavne štáty na severe a juhu Európy, teda tam, kde musia rastu cukrovej repy pomáhať zavlažovaním, či jej kvalita nie je taká pre nedostatok slnečného žiarenia. Požadujú preto postupné znižovanie ceny a navyše direktívne nariadenie pre priemerné zníženie pre všetkých rovnako.
Naopak, Slovensko či Česko sú priaznivcami vstupu trhu do cukorného priemyslu. Obávajú sa úsilia, ktoré by malo ďalej pomáhať štátom, ak sa nedokážu s budúcim konkurenčným tlakom vyrovnať.
Bratislave sa, napríklad, nepáči, že by sa dodatočne zvyšovala výrobná kvóta - teda povolené maximálne množstvo - pre vybranú skupinu krajín vrátane Slovenska. "Považujeme takýto krok za nelogický, je v úplnom rozpore s filozofiou reformy. Ak chceme znížiť produkciu cukru znížením cien, nemali by sme kvótu zvyšovať. Znížme cenu - a trh vykoná svoje," povedal minister poľnohospodárstva Zsolt Simon.
Ministrov pred budovou Rady Európskej únie včera vítala demonštrácia belgických, španielskych a francúzskych pestovateľov cukrovej repy, ktorí sa obávajú o svoje živobytie po znížení cien. Pred budovou Európskej rady vyklopili kopu repy. Transparenty vyjadrovali obavy, že na reforme zarobia nadnárodné koncerny, ale farmári zbankrotujú. Výroba cukru živí asi 320-tisíc Európanov.
JOHANNA GROHOVÁ