Správy o vtáčej chrípke v týchto dňoch pripomínajú titul slávnej Remarqueovej knihy Na západe nič nové. Nové ohniská nákazy a prípady prenosu smrteľného vírusu H5N1 z hydiny na človeka sú stále častejšie a takmer nikoho už neprekvapujú. Smrť sa stáva samozrejmou rovnako ako v slávnej knihe. Najnebezpečnejší kmeň vírusu zabil v Ázii vyše 60 ľudí.
Teraz sa v záplave zlých správ čaká len na najhoršiu. Tá príde, keď sa vírus prenesie z človeka na človeka. To sa najskôr môže stať v niektorej zo zapadnutých ázijských dediniek, obrovské riziko to však bude znamenať pre celý svet.
Začnú ľudia zomierať vo väčšom počte? Zastaví sa, prípadne obmedzí cestovanie ľudí? Rovnako tak medzinárodný obchod, zastaví sa vlastne celý svet. Takýto katastrofický scenár sa nedá vylúčiť. Virológovia vo výskumných laboratóriách zatiaľ žiadny zázračný liek a dostupnú vakcínu pre ohrozené ľudstvo nevynašli.
Je to boj o čas a zatiaľ akoby mal navrch nebezpečný vírus. Čína upozorňuje: "Zdravie ľudí je čoraz viac ohrozené, posilňujeme opatrenia proti šírenie vírusu." Zástupca čínskeho ministerstva poľnohospodárstva Jin-Ccheng-ťie to povedal v pondelok.
"Sme pripravení na pandémiu? Nie, nie sme," hovorí Mike Ryan zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), vedúci oddelenia pre pandémie.
Pozornosť sa teraz sústreďuje na Áziu a krajiny, ktoré nemajú dostatok peňazí, aby mohli prijať účinné preventívne opatrenia (Vietnam, Kambodža), prípadne sú také rozsiahle a chov vtákov taký obrovský, že je takýto priestor takmer nemožné kontrolovať (Čína).
Jin-Ccheng-ťie v pondelok varoval, že treba stále častejšie vybíjať nielen kurence, ale aj veľké stáda kačíc a husí. To ukazuje, že vírus sa šíri. Podľa Ryana je vtáčia chrípka na šesťstupňovej škále WHO v tretej fáze. To znamená, že možnosť prenosu z človeka na človeka nie je, alebo je len veľmi malá. Až šiesta fáza znamená pandémiu.
Taiwanská výskumná spoločnosť v pondelok oznámila, že výrazne pokročila vo výrobe antivírusového lieku Tamiflu, čo by mohlo znamenať dôležitý krok k masovejšej výrobe generík. Tamiflu síce vtáčiu chrípku nevylieči, ale môže zmierniť jej priebeh a spomaliť prípadné šírenie pandémie.
Najväčší problém s Tamiflu doteraz bol, že jeho výroba dlho trvá. Podľa japonských špecialistov spôsobuje u niektorých ľudí aj zmenené stavy vedomia, halucinácie a nenormálne správanie.