Radičová cez víkend oznámila, že stiahne z parlamentu novelu zákona o sociálnom poistení, a do troch mesiacov pripraví novú.
Poslankyňa SF Ľubica Navrátilová si myslí, že to nie je reálny termín. Novela by sa dostala v parlamente do druhého čítania v apríli, len niekoľko mesiacov pred voľbami, keď už podľa nej nemusí byť vôľa ju schváliť. "Nevidím priestor na veľkú zmenu," povedala aj poslankyňa Edita Angyalová zo Smeru. Klára Sarközy z SMK hovorí, že aj po zmenách "sa filozofia dôchodkovej reformy zachová".
Novela, ktorú pripravil ešte minister Kaník, má podľa poslancov niekoľko bodov, ktoré sú dôležité a priniesli by pozitívne zmeny, a preto ich treba schváliť. Reálne je teda aj to, že len pozmeňovacími návrhmi z novely vyjmú sporné časti.
Jedným z problémov, ktoré chce Radičová riešiť, sú veľké rozdiely vo výške dôchodkov staro- a novodôchodcov. Kaník chcel zmeniť spôsob valorizácie dôchodkov - nízke by rástli rýchlejšie - a oddialiť čas, odkedy sa bude brať do úvahy pri výpočte dôchodku celý priemerný osobný mzdový bod.
Práve tieto návrhy by mohli z novely vypadnúť. "Takáto valorizácia je absolútne nesystémová," povedala Radičová v nedeľu v TA 3. "Bude to určite narábanie s procesom redukcie zásluhovosti." V STV bola presnejšia: "Zásluhový systém môže nastúpiť o desať rokov, keď prví, ktorí do systému vstúpili, si ho reálne uhradia novým spôsobom, budú mať nárok na nové princípy. Bolo chybou, že ľudia, ktorí si platili v rovnakom systéme, boli zrazu rôzne ohodnotení."
Aké konkrétne riešenia Radičová pripravuje, netušia zatiaľ ani poslanci, hoci sa s ňou stretli minulý týždeň. "Predstavila okruhy, ktorými sa chce zaoberať, spísala si naše návrhy, ktoré chce analyzovať a v stredu predloží svoj návrh," povedala Sarközy. Ani ministerstvo práce nechce o návrhoch hovoriť.
Určite sa však nebude zasahovať do druhého piliera reformy.
(haj)