Pred rokom patrilo centrum Kyjevu juščenkovcom, teraz ho obsadili ľudia, ktorých rok s Juščenkom sklamal. FOTO - SITA/AP
Presne pred rokom vyšli do ulíc Kyjeva a ďalších ukrajinských miest státisíce Ukrajincov, aby protestovali proti volebným podvodom. Začala sa oranžová revolúcia, ktorá vyniesla k moci lídra opozície Viktora Juščenka. O rok neskôr patria ulice ľuďom, ktorí sú nespokojní.
Koniec medového mesiaca
Mnohí Ukrajinci cítia rozčarovanie, a sťažujú sa na zvyšovanie cien. Aj Juščenko pritvrdil. Nedávno nechal postaviť pred prezidentským sídlom dvojmetrový železný plot, lebo mu prekážali demonštranti. Jeho predchodca Leonid Kučma pritom demonštrantom zvyčajne nebránil.
Medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv kritizujú nový volebný zákon, ktorý zakázal novinárom v období predvolebnej kampane nezávisle informovať o politických stranách. Novinári môžu publikovať iba oficiálne stanoviská strán. Hrozí, že z tlače zmiznú politické komentáre a nezávislá politická žurnalistika.
Do Európy
Na medzinárodnej scéne však Ukrajina stále slávi úspechy. Rokuje sa o vstupe do NATO, a v týchto dňoch prebiehajú rokovania v Bruseli, ktorých cieľom je zjednodušenie vízového režimu medzi EÚ a Ukrajinou.
"Hlavný úspech Ukrajiny je v tom, že si jasne vybrala európsku cestu," hovorí ruský politik Boris Nemcov, poradca prezidenta Juščenka.
Podľa jeho slov cesta do Európy je tŕnistá, ale treba to podstúpiť. "Veľa ľudí si myslelo, že po oranžovej revolúcii nastúpi šťastie, blahobyt a všetci budeme bohatí a zdraví. To bol samozrejme romantický pohľad na revolúciu."
Oslavy
Juščenko včera podpísal dekrét, podľa ktorého sa každoročne 22. november bude oslavovať ako deň slobody. Podľa Juščenka je cieľom nového sviatku "upevniť ideály slobody a demokracie, vychovávať občanov k národnej hrdosti a pripomínať si historický význam revolučných udalostí z jesene 2004."
Na Námestí nezávislosti majú dnes prebehnúť mohutné oslavy, na ktorých by sa podľa organizátorov malo zúčastniť 750-tisíc ľudí. Oslavy bude vysielať televízia.
Na Majdane však možno nevystúpia všetci hrdinovia oranžovej revolúcie. Po odvolaní premiérky Julije Tymošenkovej sú jej vzťahy s prezidentom napäté.
Voľby
Podľa tlače sa dokonca vedú rozhovory medzi Tymošenkovou a Janukovyčom o spojenectve, čo by Tymošenkovej v budúcnosti zaistilo funkciu premiérky. V marci 2006 sa uskutočnia parlamentné voľby a podľa posledných prieskumov sú šance Juščenkovej strany Naša Ukrajina a Janukovyčovej Strany regiónov vyrovnané.
Janukovyčovi by mohla pomôcť Moskva a tentoraz omnoho efektívnejšie, než minuloročné spanilé jazdy Vladimira Putina. Pokiaľ Rusko zdvihne ceny zemného plynu, môže sa Ukrajina ocitnúť na pokraji hospodárskej krízy.
Autor: LUBOMÍR GOMBOS pre SME