Oslobodjenje je dnes v strate a bojuje o prežitie.
"Už je to lepšie ako v rokoch 96 a 97, keď nás napadali a hrozili nám bombovými útokmi. Sloboda slova funguje, akurát násilné útoky na nezávislé médiá nahradil ekonomický tlak," rozpráva Senad Pečanin z týždenníka Dani, ktorý je považovaný za najlepšie investigatívne periodikum v Bosne.
Keď pred rokom Dani kritizoval hlavného moslimského klerika v Bosne Mustafu Ceriča za jeho postoje k homosexualite, dostal tvrdý úder. Najvyššie postavený moslimský duchovný v krajine spísal zoznam všetkých inzerentov týždenníka Dani za posledné roky a oficiálne pod hlavičkou Islamskej komunity ich vyzval, aby ho prestali podporovať.
Ekonomický tlak pociťuje aj šéf spravodajstva populárnej televízie Hayat Kenan Čerimagič. "Keď sme otvorili tému spornej privatizácie Elektroprivredu, vtedajší premiér zakázal štátnym spoločnostiam zadávať reklamu v našej televízii a šesť mesiacov som bol bez platu," rozpráva Čerimagič.
"Ešteže máme to šťastie, že s príchodom zahraničných reklamných agentúr začali byť najdôležitejšie ratingy a situácia sa zlepšila. Politické škandály priťahujú divákov a tí zasa klientov," dodáva Čerimagič.
Denník Dnevni Avaz, ktorý podporuje alebo zatracuje príslušníkov politickej a hospodárskej elity rozsiahlymi kampaňami podľa svojich momentálnych potrieb a záujmov, je podľa Čerimagiča veľmi dobrým príkladom, ako sa niektoré médiá začali orientovať v systéme, kde idú politické strany a ekonomické špičky ruka v ruke. (rek)