Mladí už mali dosť nefungujúceho Daytonu a spísali novú ústavu, ktorá Bosnu a Hercegovinu nedelí na bosniansku, chorvátsku a srbskú. Ich text je súčasťou výstavy v Sarajeve, ktorú otvorili pri príležitosti 10. výročia konca vojny. FOTO - SITA/AP
"S kamarátom sme včera vtipkovali, že Dayton nám priniesol dve dobré veci: mier a mäsiarstvo v Sarajeve, ktoré má rovnaký názov. Všetko ostatné je katastrofa," rozpráva šéf Výskumného a dokumentačného strediska Mirsad Tokača o mierovej dohode, ktorej desiate výročie si včera Bosna a Hercegovina pripomínala.
Desať rokov po konci takmer štvorročnej vojny v Bosne, v jednej z najchudobnejších krajín Európy, nefunguje takmer nič a pri moci sa permanentne držia nacionalistické strany, ktoré sa zúčastňovali na vojne.
V zvieracej kazajke
Bosniansky denník Oslobodjenje prirovnal ústavu z Daytonu k laboratóriu, na ktorom si medzinárodné spoločenstvo robilo neúspešne sociálne pokusy.
Tokača, ktorého organizácia sa zaoberá rátaním počtu obetí najkrvavejšieho konfliktu v Európe po druhej svetovej vojne, ide ešte ďalej: "Obliekli nás do zvieracej kazajky a teraz sa z nej nedokážeme dostať von."
Etnický kľúč, ktorý v Bosne a Hercegovine zakonzervovala daytonská ústava, prakticky vylúčil z verejného života občiansku spoločnosť. "Ja ako občan nemám nijaké ľudské práva. Ak sa chcem zúčastňovať na voľbách, musím voliť len na základe etnických princípov. Ak sa nepovažujem za Srba, Bosniaka a Chorváta, ale za normálneho obyvateľa Bosny - som vylúčený z hry," hovorí Tokača.
Dayton podľa neho spôsobil absolútnu segregáciu a etnickú polarizáciu. "Vytvára to veľmi vhodné podmienky pre nové konflikty. Ak sa to má zmeniť, celý Dayton sa musí zahodiť a musí vzniknúť úplne nová ústava založená na princípoch základných ľudských práv a občianskej spoločnosti."
Tá však má bez dôrazného tlaku medzinárodnej spoločnosti, najmä Spojených štátov, minimálne šance na presadenie.
Nechcú prísť o moc
"Je logické, že nacionalistická Srbská demokratická strana, bosnianske Hnutie za demokratickú akciu a Chorvátska demokratická komunita nechcú prísť o svoj mocenský monopol," rozpráva jeden zo šéfov renomovaného týždenníka Dani Senad Pečanin.
Dôsledkom Daytonu, keď po vojne z politickej súťaže neboli vylúčené strany, ktoré sa podieľali na vojne, je podľa neho prepojenie kriminálnych skupín na politiku.
"Situácia ma veľmi frustruje. Ak sa na jeseň budúceho roka znovu nepodarí prelomiť monopol nacionalistických strán, začnem pre svoje deti hľadať miesto v niektorej z normálnych európskych krajín," hovorí Pečanin. "Vzhľadom na negatívnu rolu náboženských predstaviteľov islamu, katolíckej či srbskej ortodoxnej cirkvi, ktoré veľmi aktívne podporujú svojich nacionalistov a napomáhajú šíriť strach z ostatných etník, som veľmi skeptický," dodáva Pečanin.
Podľa Dina Abazoviča z Centra pre ľudské práva na Sarajevskej univerzite je Dayton systémovou chybou, pretože je založený na kolektívnej dominancii nad individuálnymi právami.
Autor: MIREK TÓDA, Sarajevo