korún si medzi seba rozdelilo 12 stávkových kancelárií.
Aktuálnu veľkosť slovenského trhu so športovými stávkami odhaduje Žiačik zhruba na desať miliárd korún. Zo súkromných spoločností vlani dve tretiny trhu obhospodarovali tri najväčšie stávkové kancelárie: Niké, Formula-tip a Terno.
Štátny rozpočet získal vlani z hazardu 1,6 miliardy korún. Kurzové stávky sa na tejto sume podieľali 227 miliónmi korún. Tento rok sa za deväť mesiacov vybralo z hazardu 1,5 miliardy a z kurzových stávok takmer 200 miliónov korún.
Viaceré slovenské firmy začali oslovovať ľudí aj cez internet. Hoci monopol na internetové lotérie má Tipos, štát dovoľuje stávkovým kanceláriám s licenciou využívať internet ako predajný kanál.
Tento rok rozbehol internetový hazard aj Tipos. Očakáva, že internetové tržby dosiahnu 180 až 200 miliónov korún. Podľa Žiačika bude rozvoj internetového hazardu limitovaný tým, ako sa podarí brzdiť konkurenciu zvonku. "Hazard generuje toľko peňazí ako žiadna iná bežná ekonomická aktivita. Viac peňazí sa tvorí už len pri predaji drog," hovorí Žiačik. Prípadnú nadradenosť európskej licencie nad národnou považuje za globalizáciu hazardu, ktorá by znamenala, že "veľké ryby pohltia malé a hazardný trh v malých štátoch bude závislý od veľkých hráčov". "Nie je šanca operovať na 5-miliónovom trhu, kde je všetko závislé od obratu, od toho, aký jackpot ste schopní naakulumovať, alebo aké riziko znášať," dodáva Žiačik. (jj)