Cez internet utekajú peniaze z hazardných hier

BRATISLAVA - Ak fanúšik futbalu a milovník hazardu stavil tisícku na remízový výsledok nedávneho reprezentačného zápasu Slovenska so ...

Pri stávkovaní cez internet je šanca na vyššiu výhru. Domáce stávkové spoločnosti sa snažia tento fenomén eliminovať. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

BRATISLAVA - Ak fanúšik futbalu a milovník hazardu stavil tisícku na remízový výsledok nedávneho reprezentačného zápasu Slovenska so Španielskom, šiel si na druhý deň do stávkovej kancelárie po 3050 až 3100 korún. V tomto rozpätí sa pohybovali výhry pri kurzoch, ktoré ponúkala väčšina z 12 licencovaných stávkových kancelárií na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré z nich sa teraz obávajú, že prídu o časť svojich klientov. Zaznamenali nástup konkurencie veľkých zahraničných prevádzkovateľov internetového stávkovania. Po tom, ako sa firmy Betandwin, Sportingbet alebo Expekt udomácnili vo väčšine európskych štátov, objavujú aj slovenského "tipera" a ponúkajú mu to najcennejšie - výhodnejšie stávky.

SkryťVypnúť reklamu

Nelegálna konkurencia?

Pri spomenutom odvetnom zápase by výherca dostal zhruba o dve až štyri stovky viac, ak by tiket podal na niektorom zo zahraničných stávkových serverov. Ich prevádzkovatelia si to môžu dovoliť preto, že majú nižšie náklady a hlavne dane. Na podanie tipu sa treba iba zaregistrovať na ich webovej stránke a prostredníctvom internetbankingu alebo kreditky založiť konto, ktoré sa potom plní buď výhrami, alebo vkladmi. Netreba nikam chodiť ani telefonovať. Naopak, obsluhovať zákazníkov v kamennej pobočke, kde sa platia zamestnanci aj nájom, je drahšie, než nechať peniaze a stávky cestovať internetom.

Oveľa kľúčovejšou výhodou pre internetové stávky sú dane. Ak stávková kancelária sídli napríklad na Malte, Gibraltáre alebo na britskom ostrove Man, neplatí žiadne, alebo len minimálne dane a poplatky z výhier. Inak je to na Slovensku, kde štát ročne z hazardu získa cez poldruha miliardy korún. "Keď nemusíte platiť dane, môžete ponúknuť oveľa vyššie výhry. Ak sú dane dôležité v súťaži konkurencieschopnosti krajín, tak pri hazarde sú úplne rozhodujúce," hovorí Stanislav Žiačik, generálny riaditeľ Tiposu, ktorý je spoločnosťou zriadenou ministerstvom financií a má monopol na internetový hazard.

SkryťVypnúť reklamu

Tipos vrátane ďalších slovenských stávkových firiem považuje podnikanie svojich zahraničných konkurentov za nelegálne. "Jednoznačne porušujú zákon o hazardných hrách," tvrdí Peter Nosko, člen predstavenstva tretej najväčšej neštátnej stávkovej firmy na Slovensku Terno. Pripomína, že podľa zákona môžu ponúkať na Slovensku hry a lotérie len firmy s licenciou, ktorú žiaden z multinárodných serverov nemá. Práve na tomto fakte nedávno české ministerstvo financií začalo právnu ofenzívu: poverilo najvyššie štátne zastupiteľstvo preverením zákonnosti podnikania zahraničných firiem a finančným úradom odporučilo ich kontrolovanie a sankcionovanie.

Žaloba na reklamu

Na Slovensku prišiel s iniciatívou štátny Tipos. Nešiel však cestou spochybňovania licencie. Voči tomu totiž zahraničné kancelárie argumentujú nadradenosťou európskej licencie nad národnou. Spoločnosť Betandwin sa proti tvrdeniu českého ministerstva ohradila tým, že má licenciu vo Veľkej Británii, ktorá po vstupe do Európskej únie platí aj v Česku.

SkryťVypnúť reklamu

Tomuto právnickému sporu sa Tipos vyhýba tak, že žaluje nie priamo prevádzkovateľov internetových stránok, ale ich reklamné nosiče na Slovensku. "Budeme iniciovať žaloby na spoločnosti, ktoré prevádzkujú nelegálnu reklamu. Domnievame sa, že porušujú zákon a prostredníctvom našich právnych zástupcov sa budeme snažiť dosiahnuť stav, aby sa beztrestne neumožňovala takáto reklama," vysvetlil Stanislav Žiačik.

Slovenského hráča oslovujú ponuky zahraničných prevádzkovateľov hazardu najmä z internetu vrátane známych spravodajských serverov. Napríklad Betandwin, prípadne Sportingbet sa propagujú na televíznej stanici Galaxie či na serveri bleskovky.sk. "Zatiaľ sme pristúpili k tomu, že sme tieto firmy požiadali, aby stiahli túto reklamu. Niektoré mediálne domy už na to zareagovali, niekde to však stále prebieha," hovorí Žiačik. Aj podľa Petra Noseka má táto cesta väčšiu šancu na úspech: "Štátu by sa ťažko postupovalo priamo proti týmto firmám, skôr by sa mohli zamerať na firmy so slovenskou pôsobnosťou, ktoré im robia reklamu."

SkryťVypnúť reklamu

Európsky problém

Ministerstvo financií o aktivite Tiposu vie, a aj sa samo mobilizuje. "Pripravujeme konkrétne opatrenia proti porušeniu zákona o hazardných hrách. Ich zverejnenie z hľadiska ich účinnosti nepovažujeme v tejto chvíli za vhodné," povedal hovorca ministra Peter Papanek.

Papanek i Žiačik sa zhodujú, že problém európskej licencie, ktorou sa obhajujú internetové firmy, si bude vyžadovať celoeurópske riešenie. "Ak sa v Európe jasne nepovie, čo sa bude robiť s internetovým hazardom, s ktorým má problém väčšina európskych krajín, tak bude ťažké nejako konať," upozorňuje Žiačik. Pre Papanka je téma zdaňovania internetového biznisu oveľa širšia. "Nejde len o stávkovanie, ale aj ďalší internetový biznis. Bude sa musieť riešiť, kde sa má napríklad zdaňovať softvér, čo si občan Slovenska kúpi napríklad od britskej firmy cez internet," hovorí Papanek.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Žiačika by malo prísť riešenie čím skôr, lebo nástupom agresívnej konkurencie prichádzajú slovenské firmy o zákazníkov a štát o peniaze. "Pre nás toto nelegálne stávkovanie znamená, že prichádzame o tržby. Tým štát prichádza o príjmy, ktoré má z hazardu." Nikto zatiaľ nevyčíslil, koľko peňazí nasmerovali slovenskí hráči na zahraničné stávkovanie. V susednom Česku však odhadujú, že z tržieb už ukrojili stávkovým kanceláriám zhruba jednu desatinu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu