Prešovský samosprávny kraj sídli v budove okresného úradu. FOTO - ARCHÍV SME |
Počtom obyvateľov 790-tisíc je najväčším na Slovensku, stabilne popredné miesto mu patrí aj v nezamestnanosti - takmer 18 percent. Znamená to, že viac ako 371-tisíc ekonomicky aktívnych obyvateľov je bez práce. Veľká časť občanov v produktívnom veku odchádza za prácou nielen mimo kraja, ale aj Slovenska.
Najvýznamnejšie odvetvie hospodárstva kraja je obchod. Jeho podiel na celkových tržbách kraja tvorí 44,5 percenta.
Kraj má mimoriadny potenciál v oblasti cestovného ruchu. Na jeho územie zasahuje päť národných parkov a viac chránených krajinných oblastí, v regióne je množstvo vzácnych historických a prírodných pamiatok. Tržby z poskytovania hotelových a reštauračných služieb však predstavujú len 0,6 percenta z celkových tržieb v kraji.
Aj keď je v regióne niekoľko priemyselných parkov pripravených na vstup investorov, a ďalšie sa chystajú, zahraničný kapitál sa do Prešovského kraja zatiaľ nehrnie.
Regionálna samospráva stále cíti nedostatok financií, čo sa odrážalo na jej činnosti. Finančné zdroje podľa jej predstaviteľov nezodpovedajú povinnostiam, ktoré prevzali od štátu.
Tvrdé reštrikčné opatrenia v uplynulom období zasiahli najmä do školstva. V priebehu štyroch rokov sa zlúčením alebo zrušením znížil počet škôl zo 163 na 107. Podľa koncepcie rozvoja školstva, ktorá vychádza z nepriaznivého demografického vývoja, bude musieť tento proces pokračovať aj v budúcom volebnom období.
Kraj prevzal od štátu aj zodpovednosť takmer za 2500 kilometrov ciest druhej a tretej triedy, z ktorých väčšina nezodpovedá súčasným európskym štandardom. Samospráva sa napriek tomu pustila do ich rekonštrukcií a vďaka partnerstvu so súkromným sektorom sa podarilo do opráv investovať 500 miliónov korún.
Kraj nemá dostatok financií ani na vykrývanie strát podnikov SAD, ktoré by mali zabezpečovať dopravu aj vo verejnom záujme. Doterajšia racionalizácia spojov a tým aj šetrenie nestačí, SAD preto v budúcnosti uvažuje o zrušení niektorých liniek.
Ku koncu volebného obdobia sa podarilo čiastočne vyriešiť transformáciu nemocníc, a tým aspoň zastaviť ich ďalšie zadlžovanie.
Ich dlh je dnes asi 500 miliónov korún.
Samospráva sa pokúša získať peniaze z európskych fondov. Spolu s Košickou župou vypracovala regionálny plán, ktorý by mohol umožniť vo väčšej miere čerpať peniaze z únie.