Názor verejnosti môže byť reakciou na časté odchody poslancov zo strán a klubov. Dnes je situácia taká, že zo 150 poslancov až 24 nie je v žiadnom klube.
Vicerí z poslancov, ktorí odišli z materskej strany, si dokonca založili vlastné strany, ktoré majú teraz zastúpenie v parlamente aj bez volieb.
Poslankyňa Zuzana Martináková šéfuje Slobodnému fóru (SF), Ivan Šimko si založil Misiu 21. Gustáv Krajči je lídrom Ľudovej únie, Ivan Hopta šéfuje strane Úsvit, Poslanci Igor Pinkava, Miroslav Maxon, Rudolf Žiak a Eva Antošová sa hlásia k Hnutiu za demokraciu a Ján Mikolaj k SNS.
Poslanec SDKÚ Peter Miššík si myslí, že poslanci by sa po opustení klubu a strany mali vzdať mandátu dobrovoľne, je to však vec etiky, a nie zákona.
Nezávislý poslanec Branislav Opaterný sa do parlamentu dostal na kandidátke ANO, dnes sa hlási k SF. Hovorí, že väčšina ľudí nevie rozoznať, či program ANO opustil on alebo samotná strana. "Ak Rusko so svojou stranou plnil liberálny program, zjem kefu," povedal Opaterný.
Šéf klubu KDH Pavol Minárik si myslí, že ľudia odpovedali v prieskume bez toho, aby sa hlbšie zamysleli nad dôsledkami svojho názoru.
Podpredseda Smeru Róbert Kaliňák síce považuje za správne, aby sa poslanec vzdal mandátu po odchode zo strany, ale nemožno ho k tomu nútiť. "Ak by sa taká možnosť zaviedla, Európska únia by nás nepochválila a asi ani neakceptovala," povedal.
Najviac poslancov odišlo z opozičného HZDS - 16. Z toho dvaja sa neskôr vzdali mandátu - Jozef Brhel a Ivan Kiňo. HZDS namiesto nich povolalo náhradníkov, ktorí už v klube hnutia zostali.