Dayton ukončil najhoršiu vojnu Balkánu

Presne pred desiatimi rokmi sa na americkej leteckej základni Wright-Peterson v Daytone v Ohiu traja znepriatelení prezidenti dohodli ...

Bosniansky vojak Nijaz Agoviç na bojisku v bosnianskom Kruševe v januári 1994 (vľavo) a s manželkou Enisou v ich dome v Živinici teraz v novembri. FOTO - ČTK/AP

Presne pred desiatimi rokmi sa na americkej leteckej základni Wright-Peterson v Daytone v Ohiu traja znepriatelení prezidenti dohodli na ukončení najkrvavejšieho konfliktu v Európe po druhej svetovej vojny. Počas vojny v Bosne v rokoch 1992 - 1995 zahynulo okolo 200-tisíc ľudí.

Z následkov vojny sa Bosna a Hercegovina, ktorá ako posledná zo štátov bývalej Juhoslávie vyrazila smerom k Európskej únii, spamätáva dodnes. Keď nedávno hrala Bosna zápas o postup na futbalové

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

majstrovstvá sveta, veľká skupina bosnianskosrbských fanúšikov v Belehrade úplne otvorene sympatizovala so Srbskom a Čiernou Horou namiesto so svojou Bosnou.

Psychologický tlak

Tvrdých 21 dní rokovania tlačil skúsený americký diplomat Richard Holbrook na balkánskych lídrov, aby si podali ruky a ukončili vojnu. Prezidenti Juhoslávie Slobodan Miloševič, Chorvátska Franjo Tudjman a Bosny Alija Izetegovič nakoniec mierovú dohodu v Daytone po intenzívnom nátlaku Holbrooka prijali.

Vznikol tak najkomplikovanejší a najabsurdnejší štátny útvar v Európe. Bosna a Hercegovina sa rozdelila na moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny a Republiku Srbskú podľa územného pomeru 51:49.

Obe strany dostali veľkú autonómiu a bezzubú centrálnu vládu. Najväčšie právomoci má zástupca medzinárodnej spoločnosti. Určuje konečnú podobu zákonov a odvoláva verejných činiteľov. Po viac ako troch rokoch tento post opúšťa Brit Paddy Ashdown. Najvážnejším kandidátom, ktorého úlohou bude pomáhať Bosne v integračnom procese do únie, je skúsený nemecký politik Christian Schwarz-Schilling.

SkryťVypnúť reklamu

Etnický kľúč

Dnes je zrejmé, že rozdelenie krajiny podľa etnického princípu na základe daytonskej ústavy je nefunkčné. "Nebol to spravodlivý mier, ale bol to mier," zhrnul dohodu vtedajší premiér Bosny a Hercegoviny Haris Silajdžič. Krajina sa rozdelila podľa narysovaných frontových línií. V mnohých prípadoch, ako napríklad v Srebrenici, sa obete etnických čistiek zrazu ocitli na území Republiky Srbskej.

Zvláštne štátne zriadenie nepomáha ekonomike, občianska spoločnosť neexistuje. "Byrokratický moloch, kde funguje niekoľko vlád na šiestich úrovniach, prakticky položil ekonomiku Bosny a Hercegoviny na kolená," hovorí Fikret Čauševič zo sarajevského Ekonomického inštitútu. "Kým v roku 1991 pred vojnou bol náš HDP 11 miliárd dolárov, posledný rok to boli necelé dve miliardy." Zmena daytonskej ústavy je nutná pre posilnenie centrálnych inštitúcií, čo úzko súvisí aj s podmienkami vstupu do Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Pokusy o zmenu ústavy však narážajú na záujmy nacionalistických strán, ktoré sú s malými prestávkami od prvých povojnových volieb v roku 1996 pri moci. "Podobne ako pri mierových rokovaniach v Daytone sa očakáva, že pri zmene ústavy kľúčovú rolu nakoniec zohrajú Spojené štáty," hovorí Fikret Čauševič.

Karadžič je na slobode

"Niet pochýb, že počas vojny išlo o etnické vyhladenie určitých etnických skupín," hovorí riaditeľ Výskumného dokumentačného centra v Sarajeve Mirsad Tokaca. Medzinárodný trestný tribunál súdi za rôzne závažné vojnové zločiny zástupcov všetkých etník.

Hlavný vinník Slobodan Miloševič, obvinený z vojnových zločinov a genocídy, je od roku 2001 vo väzení v Haagu. Ďalšie dve kľúčové postavy vojny v Bosne, bývalý vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič a veliteľ jednotiek bosnianskych Srbov Ratko Mladič sú stále na slobode.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MIREK TÓDA, Sarajevo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 722
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 675
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 700
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 691
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 263
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 221
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 299
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu