
Príbuzní obetí vlakového nešťastia v Egypte prichádzajú v Káhire identifikovať svojich najbližších. FOTO - REUTERS
Čo premenilo osobný vlak s 1200 cestujúcimi na peklo, stále nie je jasné. Udalosť má objasniť 70-členná komisia, ktorú zostavila vláda. Tá zároveň rozhodla, že pozostalým obetí zaplatí odškodné 665 dolárov.
Do centrálnej márnice v Káhire môže vždy vstúpiť jeden alebo dvaja členovia rodiny. Tí sa snažia nájsť medzi stovkami tiel to pravé. Vzhľadom na to, že mnoho obetí obhorelo na nepoznanie, je to často nemožná úloha.
To potvrdzuje i Abdal Atti Muhahmmad, ktorý prišiel do márnice po telo svojho 22-ročného synovca. „Množstvo tiel je len zuhoľnateným kusom čohosi,“ hovorí. „Mamdúha som poznal len vďaka tomu, že pri sebe mal stále svoj osobný preukaz.“
Okrem 665 dolárov pre pozostalých obetí vláda rozhodla, že vyplatí zhruba 220 dolárov tým, čo sa pri požiari zranili. Kým štátne denníky pomoc vlády rodinám obetí schvaľujú, opozičná tlač ich ostro kritizuje. „Toto je viac než hrubá nedbalosť. Potrebujeme vedieť, kto je za ňu zodpovedný, a obesiť ich na námestí a preklínať ich za to, čo urobili bezbranným Egypťanom,“ píše opozičný denník Al-Vafd.
Osobný vlak, ktorý vyšiel v stredu okolo polnoci z egyptskej metropoly Káhira do Luxoru na juhu krajiny, začal z neznámych dôvodov horieť asi po 90 minútach jazdy.
Čo požiar spôsobilo, stále nie je jasné. Podľa jednej hypotézy za to môže výbuch plynového variča v bufete v jednom z vagónov. Požiar vraj ale mohol tiež spôsobiť malý prenosný varič, aký si egyptskí cestujúci často berú do vlakov, hoci je to prísne zakázané.
Rozsah tragédie tiež nemusel byť podľa expertov taký veľký, keby vlak okamžite zastal - strojvedúci ale nevidel plamene okamžite, takže súprava pokračovala ešte niekoľko kilometrov v jazde. Tiež nie je jasné, prečo nik nepoužil záchrannú brzdu.
(čtk, reuters)