
Bukurešť včera zažila absolútny chaos. Miestni taxikári zablokovali ulice centra. Pomalou jazdou od parlamentu k budove vlády na druhom konci rumunského hlavného mesta protestovali proti návrhu zákona, ktorý predpokladá zvýšenie daní a poplatkov a povinné vybavenie automobilov modernými taxametrami. FOTO - REUTERS
Amerika je v šoku. Pred pár minútami sa zrútili newyorské „dvojičky“. V uliciach je chaos, množstvo zranených a všetci začínajú tušiť, že v troskách sú aj stovky mŕtvych. Pomôcť chceli všetci. Pred nemocnicami sa veľmi rýchlo tvorili dlhé rady ľudí, ktorí chceli darovať krv. Dnes je jasné, že to robili nadarmo. Podľa štúdie floridského patológa Paula Schmidta, ktorú včera zverejnil New England Journal of Medicine, použili lekári pri ošetrovaní zranených len menej ako jedno percento darovanej krvi.
Množstvo krvi vraj museli vyhodiť. Podľa Schmidta to jasne dokazuje, že nárazové zvolávanie darcov po nešťastiach je chybné a nemá zmysel. Organizácie, ktoré to robia, tak vlastne zneužívajú dobrovoľníkov. V skutočnosti totiž životy zachránila krv, ktorú majú nemocnice už pripravenú. Odborníci tvrdia, že oveľa dôležitejšia ako nárazové zvolávanie dobrovoľníkov, je kampaň na prilákanie pravidelných darcov.
Tesne po 11. septembri vystúpil aj americký minister zdravotníctva Tommy Thompson: „Vyzývam všetkých Američanov, aby pomohli v čase krízy a darovali krv. Nezáleží na tom, kde žijete, vaša krv môže pomôcť tým, ktorí ju potrebujú.“
Patológ Paul Schmidt z University of South Florida už vtedy krútil hlavou. Bol presvedčený, že to nemôže pomôcť. „Vždy, keď sa stane nejaké nešťastie, sa to opakuje. Nikto sa ale nepýta, čo sa v skutočnosti s tou krvou stalo, či sa využila,“ povedal Schmidt podľa HealthScout News. Fakty má v rukách až dnes: Za mesiac od 11. septembra sa podľa štatistík podarilo v Spojených štátoch získať až 475 000 jednotiek krvi. Na ošetrenie ranených v New Yorku sa ale použilo len 258.
Za normálnych okolností vraj Červený kríž vyhodí tri percentá krvi. Teraz sa museli zbaviť až 17 percent. Viac ako 50 000 jednotiek krvi totiž zostalo nepoužitých viac ako 42 dní.
Dôvodov je viac. Prvý a najdôležitejší je ten, že nemocnice mali zásoby. Okrem toho svoju rolu zohrala aj hektická atmosféra. Po výzve ministra Thompsona totiž úrady uvoľnili podmienky pre darcov. Krv nemusela mať licenciu a nemusela byť ani dokonale testovaná. Takú krv neskôr už nikto nepotreboval.
Schmidta trápi, že systém robí hrdinov z ľudí, ktorí krv darujú len pod vplyvom emócií. „Nikto sa ale nepoďakuje ľuďom, ktorí ju darujú pravidelne.“