V Nízkych Tatrách sa obeťami lesníkov stávajú aj stromy, ktoré prežili kalamitu. Keďže tento národný park má len menšiu časť v najvyššom piatom stupni ochrany prírody a väčšinou ide o hospodárske lesy, pri spracovávaní kalamity môžu lesníci vytiahnuť aj stojace stromy, ak zavadzajú. Samozrejme, nájdu sa aj lesníci, s ktorými sa ochranári vedia dohodnúť, aby stojace stromy zachránili. Je to však ich dobrovoľné rozhodnutie a ponechať stojace stromy ich vždy stojí viac námahy. FOTO PRE SME - MIRO KALISKÝ |
S kalamitou už rok bojujú aj Nízke Tatry, kde pri veternej smršti spadlo 2000 hektárov lesa. Šéf správy národného parku Marián Jasík hovorí, že na mnohých miestach boli postihnuté územia cennejšie ako veľká časť zničeného lesa vo Vysokých Tatrách.
V dolinách severne od Brezna, najmä v Pošovej a Zelenskej Mlynnej mali niektoré stromy až 350 rokov, a územie je navrhnuté do európskeho zoznamu chránených území Natura. Lokalita patrí Breznu, lesníci sú ochotní vyhovieť ochranárom a nechať územie bez zásahu. "Lesy mesta Brezno aj my sme pripravení, ale štátna lesná správa, zdá sa, pripravená nie je," hovorí Jasík.
Lesy mesta Brezno už majú schválenú aj zmluvu s nadáciou Ekopolis, ktorá chce z verejnej zbierky vyplatiť lesníkom časť straty, ak drevo nespracujú. Lesníci od lesného úradu žiadali záruku, že ak kalamitu nespracujú, ako káže zákon, nebude z toho problém. Od Krajského lesného úradu dostali odobrenie na 15 hektárov. Keďže celá plocha, ktorú chcú ochranári aj s pomocou lesníkov zachrániť, je asi 40 hektárov, stále nie je jasné, či vzácne územie skutočne zostane bez zásahu. (haj)