Do sporu sa dostávajú ochranári aj s podnikateľmi a mestom Vysoké Tatry. Mesto aj podnikatelia tvrdia, že ochrana prírody bráni rozvoju regiónu, a na niektorých miestach už nezodpovedá realite. Štátni ochranári súhlasia. Podnikatelia vyvíjajú tlak najmä na zníženie ochrany v zimných strediskách v Lomnickom sedle, Štrbskom plese a Hrebienku, aj v ich blízkom okolí.
Spor mala pomôcť vyriešiť aj štúdia o trvalo udržateľnom rozvoji regiónu, opäť však vznikli dve. Jedna zvíťazila v súťaži výboru na obnovu Tatier, druhú urobili mimoštátni ochranári a zverejnili ju včera. Kým víťazná štúdia sa skôr vyjadruje k rozvoju cestovného ruchu, nezávislá ponúka štyri scenáre, čo by sa mohlo stať, ak sa v regióne presadia ochranári či podnikatelia.
Víťazná štúdia hovorí, že pod Cestou slobody by mal vzniknúť lesopark s cyklocestami, bežeckými trasami, odpočívadlami a altánkami s ohniskami, aby sa odľahčila centrálna časť parku. Počíta aj s vytvorením nových turistických ciest i zaistených ciest v extrémnejšom teréne. To sa nepáči ochranárom. Ich štúdia upozorňuje, že treba vyriešiť kompetenčný spor lesníkov a ochranárov a majetkové spory, zastaviť čierne stavby na území Tatier a rovnako chaotickú výstavbu, a športové a zábavné aktivity sústrediť do podhoria. Rozvíjali by radšej Nízke Tatry, Spišskú Maguru či Levočské vrchy. Nedostatočne sa podľa nich rozvíjajú aj obce v blízkosti parku, napríklad Važec, Východná, Liptovský Hrádok, Hybe. (haj)