"Je to smutné. Boli sme tu aj vlani, keď to padalo. Veľa sa toho nezmenilo. Tamto nad cestou je stále neporiadok a nikde nikto, kto by upratoval," krúti hlavou turista Štefan Varga z Bratislavy. V týchto dňoch prišiel znovu do Vysokých Tatier, aby sa pozrel, ako pokročilo odstraňovanie následkov vlaňajšej víchrice.
Za rok síce z Tatier odviezli kamióny tisícky kubíkov dreva a brigádnici z celej Európy odstránili viac ako 7000 vyvrátených koreňov, napriek tomu aj dnes na mnohých miestach vidieť polámané a vyvrátené suché smreky.
Tunajší obyvatelia vidia veci inak. "Urobilo sa toho dosť. Boli vyčistené priestory okolo obydlia a hotelov, máme nové verejné osvetlenie, bola opravená poliklinika a školy," povedala Táňa Hoholíková z Tatranskej Lomnice. Turisti, ktorí dlhšie neboli v Tatrách, sú však podľa nej aj dnes v šoku z toho, čo vidia. "Urobili sme veľký kus práce, ale ešte stále nás čaká toho veľa," hovorí primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, ktorého teraz zamestnáva príprava spomienkovej akcie k výročiu katastrofy. Do hôr bolo pozvaných 300 osôb vrátane členov vlády a tých, čo venovali na obnovu viac ako 100-tisíc korún.
Na dnešnej konferencii im bude predstavená štúdia rozvoja územia pre budúce roky, plánuje sa aj slávnostné odhalenie pamätníka, ktorý nechala postaviť radnica za peniaze darcov z Prahy.
Minuloročná kalamita vyvolala súdržnosť ľudí, ktorá sa prejavila aj v rôznych zbierkach. Celková pomoc Tatrám dosiahla približne miliardu slovenských korún. Vláda prispela takmer 700 miliónmi. Najviac, asi pol miliardy korún, získali Štátne lesy Tatranského národného parku.
Významnou mierou sa na zbierkach pre Tatry podieľali aj rôzne nadácie. Podarilo sa im získať viac ako 140 miliónov korún. Z toho takmer 37 miliónov darovali priamo alebo prostredníctvom nadácií občania, kraje a mestá susednej Českej republiky. Ďalších 217 miliónov korún predstavovala pomoc Európskej únie.
"Ukázalo sa, že aj postihnuté Tatry dokážu prilákať turistov. Vlani v zime sme síce zaznamenali medziročný pokles návštevníkov asi o 20 percent, ale už v lete prišlo do Tatier asi o 11 percent viac ľudí než rok predtým," hovorí šéf Združenia cestovného ruchu Peter Chudý. Prírodná katastrofa mala podľa neho pozitívny vplyv aj na podnikateľov. Začali viac spolupracovať. "Kalamita priniesla šancu a nádej na zmeny," usudzuje Chudý.
(čtk)