Rastliny v záhradách prežívajú v zime hlboký fyziologický pokoj, ktorý môžu narušiť mrazy. Ak je pôda dostatočne pokrytá snehom, ten chráni ich povrchové, no najmä podzemné časti pred vymŕzaním. Keď je na pôde napríklad 0,5-metrová vrstva snehu a mráz dosahuje -16 stupňov, pôda pod pokrývkou má približne - 2 stupne. Osvedčilo sa preto nahŕňanie snehu z chodníkov a z nevyužitých plôch k chúlostivým rastlinám.
Veľmi nebezpečné sú holomrazy, predovšetkým pri striedaní odmäku a mrazivých dní. Mráz poškodzuje nielen byle a stonky, ale aj korene, hľuzy a cibule rastlín, niekedy aj konáre kríkov a stromov. Nadzemnú časť väčšiny ovocnín a viniča poškodzujú mrazy od -20 stupňov, kritická hraničná teplota je nad -28 stupňov.
Pred zamrznutím treba chrániť najmä novovysadené ovocné stromčeky, kríky, vinič, broskyne, marhule, kivi a černice odrody Thornfree. Ich kmene obalíme papierom, vrecovinou, čečinou, kukuričným kôrovím, slamou, plastovou fóliou, rohožami či netkanou textíliou. Obal dobre upevníme špagátom, aby sa cez zimu neuvoľnil.
Koreňovú sústavu drevín a viniča chránime nakopcovaním zeminy, kompostu alebo iného vhodného materiálu, ktorý zabráni jej zmrznutiu. Nastielaním zabránime aj strácaniu tepla z pôdy, predovšetkým počas jasných nocí.
Nerovnomerné prehrievanie kmeňov a spodných častí kostrových konárov slnečnými lúčmi spôsobuje v zime praskanie kôry. Aby sme tomu zabránili, uvedené časti drevín natrieme vápenným mliekom. Do vody pridáme 15 až 20 percent vápna a 1 až 1,5 percenta Kuprikolu 50. Biela farba tlmí nahrievanie kôry slnkom, čím zabraňuje jej praskaniu.
Škody môže spôsobiť aj vírenie vzduchu pri radiačných mrazoch. Studený vzduch sa koncentruje nad pôdou, pričom v závislosti od intenzity a dĺžky trvania môže negatívne pôsobiť na ovocné i okrasné dreviny. Prúdenie studeného vzduchu obmedzia vysoké živé ploty a steny z ihličnatých či listnatých drevín.
Medzi preventívne metódy ochrany pred zimnými mrazmi patrí aj správny výber stanovišťa a odrôd. Dôležité je aj vhodné hnojenie (napríklad aplikácia fosforu a draslíka v jeseni a dusíka na jar) a agrotechnika. Voľba odrôd je významná najmä pri marhuliach, broskyniach a pri viniči. Zásluhou šľachtiteľov z Veselého pri Piešťanoch sú u nás registrované odrody marhúľ, ktoré lepšie znášajú mrazy (Velbora, Veharda, Vegama, Vesna a iné).
V zime nezabúdajme ani na vtáky, najmä sýkorky, ktoré likvidujú škodlivý hmyz. Na stromy treba preto čo najskôr zavesiť búdky a vtáky podľa potreby prikrmovať.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.