Po rozvode okresný súd zveril deti do výchovy mne. Bývalý manžel náhle zomrel bez zanechania závetu. Na dedičské konanie som nebola prizvaná ani ja, ani deti. Príbuzný bývalého manžela - účastník uvádzaného jednania zamlčal jeho dlhy. Okresný súd na základe šetrenia príslušného notára konanie zastavil s tým, že proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné. Dôvodom bolo zistenie, že poručiteľ nezanechal žiaden majetok. Pre úplnosť treba uviesť, že o dlhoch, existenciu ktorých možno exaktne dokázať, v príslušnom uznesení nie je ani zmienka (konkrétne: Platobný príkaz a Trestný rozkaz toho istého súdu).
Aký opravný prostriedok možno uplatniť, aby v dedičskom konaní mohli byť uplatnené dlhy bývalého manžela, kto ich uhradí, lebo pre mňa budú znamenať značnú finančnú stratu (minimálne dlh na nájomnom budem musieť zaplatiť, lebo mi bude zrušená nájomná zmluva na užívanie družstevného bytu). Ja s dcérou sme dlhodobo nezamestnané, syn navštevuje strednú školu a poberáme len dávky v hmotnej núdzi.
Možno považovať dedičské konanie, na ktoré neboli prizvaní priami dediči a príbuzný uviedol subjektívne názory, za transparentné?
O dedičskom konaní sme sa dozvedeli po doručení uznesenia okresného súdu a oznámení o odmene notára, ktorú máme uhradiť. D. P.
Príslušný súd začne dedičské konanie aj bez návrhu, len čo sa dozvie, že niekto zomrel, alebo že bol vyhlásený za mŕtveho, a uznesenie o začatí konania sa nedoručuje. Po začatí konania o dedičstve vykoná súd bez meškania predbežné vyšetrenie za účelom zistenia okruhu dedičov, poručiteľovho majetku, jeho dlhov, či existuje jeho závet atď.
V prípade, že súd zistí, že poručiteľ nezanechal majetok, súd konanie uznesením zastaví a proti tomuto uzneseniu nie je zo zákona prípustné odvolanie, v dôsledku čoho nie je potrebné uznesenie ani doručovať. Uvedené uznesenie nemusí byť ani odôvodnené.
Až v prípade, keby dedičské konanie nebolo vyššie uvedeným spôsobom zastavené, upovedomí súd tých, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú dedičmi, o ich dedičskom práve, a až po upovedomení dedičov nariadi súd prípadné pojednávanie.
* * *
Z vášho listu je zrejmé, že váš bývalý manžel nezanechal žiaden majetok. Ak súd predbežným vyšetrením zistil, že je to naozaj tak, práve táto skutočnosť bola dôvodom, prečo ste vy a vaše deti neboli upovedomení o dedičskom konaní, a keďže uznesenie o zastavení konania z dôvodu nezanechania majetku nie je potrebné odôvodňovať, aj dôvodom, prečo v uznesení o zastavení konania nie sú poručiteľove dlhy uvedené.
V tejto súvislosti chcem upozorniť na to, že ak poručiteľ nezanechal závet, dedí sa zo zákona, pričom zákon ako jedného z dedičov uvádza manžela, prípadne osobu, ktorá žila s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a spoločne sa o domácnosť starali. Prihliadnuc na to, že s poručiteľom ste už v čase jeho smrti neboli manželia, môžete byť, ako jeho bývalá manželka, jeho potenciálnou dedičkou len v prípade, že ste spolu žili v jednej domácnosti a za ďalších zákonom stanovených podmienok (ak nededili poručiteľovi potomci, atď.).
Keďže predmetné dedičské konanie bolo uvedeným uznesením zastavené bez možnosti podania odvolania, je toto uznesenie právoplatné a nemožno proti nemu už uplatňovať riadne opravné prostriedky. Uvedená skutočnosť má za následok, že dlhy vášho bývalého manžela už nebudú predmetom dedičského konania.
V súvislosti s uvedeným treba uviesť, že za poručiteľove dlhy (ako aj za náklady spojené s pohrebom poručiteľa) zodpovedá dedič len do výšky nadobudnutého dedičstva, pričom takto zodpovedný je len ten dedič, ktorý na základe právoplatného rozhodnutia súdu dedičstvo alebo jeho časť nadobudol.
Z uvedeného vyplýva, že vo vašom prípade, keďže poručiteľ nezanechal žiaden majetok, nebude za jeho dlhy zodpovedná žiadna osoba, t. j. z titulu dedenia nebudete ani vy povinní plniť žiaden poručiteľov záväzok.
V liste tiež spomínate, že budete povinná zaplatiť dlh na nájomnom. V tejto súvislosti treba upozorniť, že zbavenie sa zodpovednosti za poručiteľove dlhy, ktoré zrejme nastalo, keďže poručiteľ nezanechal žiaden majetok, sa nemusí vzťahovať aj na zodpovednosť za záväzok zaplatiť dlh na nájomnom, ak napríklad bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, ktoré zaniklo zánikom vášho manželstva s poručiteľom, nebolo do dnešného dňa vysporiadané, prípadne ak ste s manželom žili v tomto podnájme aj po rozvode v poslednom čase spoločne a podobne.