Výrobcovia budú musieť mať nové povolenia na látky, z ktorých vyrábajú svoje tovary. Podľa viacerých to povedie k zdražovaniu. FOTO - REUTERS
ŠTRASBURG - Lieky, mydlá, čistiace prostriedky, líčidlá, autá, nábytok, počítače, to všetko môže v najbližších rokoch zdražiť v dôsledku novej európskej regulácie, ktorú včera schválil Európsky parlament.
Aspoň tak vidia európski výrobcovia dôsledky chemickej smernice nazvanej REACH, ktorá požaduje novú registráciu a povolenia tisícky chemických látok bežne používaných pri výrobe.
Kontrola chémie
Podľa nariadenia, ktoré bude platiť vo všetkých členských krajinách, budú musieť výrobcovia do jedenástich rokov otestovať a zaregistrovať desaťtisíce chemikálií vyrábaných a dovážaných v množstve nad jednu tonu ročne. Náklady na zavedenie nových predpisov sú odhadované na tri miliardy eur.
Ochrancovia životného prostredia však považujú nový predpis za stále nedostatočnú ochranu pred nevyčerpateľným množstvom chemikálií, ktoré dennodenne obklopujú každého Európana. Europoslanci sa podľa nich zapredali priemyslu, ktorý v dvoch rokoch zviedol lobistický boj proti jednému z najkontroverznejších a taktiež najrozsiahlejších zákonov EÚ posledného desaťročia.
Na poslednú chvíľu dohodnutý kompromis medzi najväčšími politickými frakciami parlamentu oslobodil od novej povinnosti desaťtisíce chemikálií, ktorých sa vyrába len maximálne jedna tona ročne. Za znenie zákona v podobe upravenej stovkami zmien a dodatkov hlasovalo 407 poslancov, 155 bolo proti a 41 sa zdržalo.
"Táto nová regulácia je mamuťou operáciou, ktorá by mala znamenať väčšiu ochranu životného prostredia, a teda i zdravia ľudí a zároveň zaistiť konkurencieschopnosť priemyslu," povedala hovorkyňa Európskej ľudovej strany Ria Oomen-Ruijtenová. Zároveň ľutovala to, že sa liberálom spolu so zelenými a komunistami podarilo pretlačiť pozmeňovací návrh, ktorý núti firmy, aby "tam, kde sa to dá, nahradili riskantné chemikálie za menej nebezpečné". Podľa Ruijtenovej sa tak smernica stane úplne nepraktickou a príliš byrokratickou.
Jeden z najväčších českých výrobcov chemických látok DEZA počíta s tým, že ho nové pravidlá budú stáť až stovky miliónov korún. "Budú to poplatky za registráciu a autorizáciu a náklady na testy," povedal riaditeľ firmy Ivo Hanáček. Medzi výrobcami najrôznejších výrobkov, napríklad lakov či čistiacich prostriedkov, zasa rastie obava, že budú musieť prestať vyrábať niektoré svoje výrobky. Stačí totiž, aby jedna z používaných látok bola zakázaná, a produkt nesmie na trh. Výrobcovia sa bránia aj tým, že už dnes sú pod prísnou kontrolou na rozdiel od ázijského priemyslu.
Priemysel proti zeleným
Včerajšie niekoľkohodinové schvaľovanie pozmeňovacích návrhov opäť ukázalo, aký nerozhodný je boj zástancov priemyslu a bojovníkov za ochranu životného prostredia. Priemysel v minulých mesiacoch predkladal štúdie, podľa ktorých nové povinnosti povedú k sťahovaniu výroby mimo starého kontinentu a strate pracovných miest. Chémia totiž poskytuje obživu asi piatim miliónom Európanov.
Naopak, ekologická organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF) zaplatila krvné testy trinásťtisíc babičiek, matiek a dcér z tuctu európskych krajín, aby dokázala, ako chémia ohrozuje zdravie. V ich krvi bolo asi 73 nebezpečných chemikálií, ktoré môžu spôsobiť rakovinu či neplodnosť.
Autor: JOHANA GROHOVÁ