Zamestnanci úradu sa ani nebudú musieť sťahovať. Sídlia v tesnej blízkosti NBS. FOTO - SME ARCHÍV |
BRATISLAVA - Od januára zanikne Úrad pre finančný trh. Ten dnes dohliada na kapitálový trh, poisťovne a dôchodkové firmy. Pohltí ho Národná banka Slovenska, ktorá musí prebrať agendu úradu, aby Slovensko vyhovelo požiadavke Európskej únie. O zániku úradu rozhodol parlament ešte minulý rok.
Pôjde však len o formálnu zmenu. Aj po zmene kompetencií budú na poisťovne, dôchodkové firmy a kapitálový trh - s výnimkou obchodníkov s cennými papiermi - dohliadať tí istí ľudia ako doteraz. "Zamestnanci Úradu pre finančný trh sa 1. januára stávajú zamestnancami Národnej banky Slovenska," potvrdil hovorca centrálnej banky Igor Barát.
Centrálna banka vytvorí "úsek dohľadu nad subjektami, ktoré nespadajú pod bankový dohľad". Ten bude vlastne robiť to isté, čo dnes spadá pod finančný úrad s výnimkou dozoru nad obchodníkmi s cennými papiermi, ktorí budú spadať pod úsek bankového dohľadu. Povedal to hovorca úradu Marek Kačmár.
Finančný úrad sa na koniec svojho samostatného pôsobenia v týchto dňoch pripravuje. "V súčasnosti sa robí inventarizácia," prezradil Kačmár. Budova úradu je v tesnej blízkosti výškovej budovy Národnej banky Slovenska. "Začali sa práce na prechode medzi budovami," dodal hovorca zanikajúceho úradu.
Finančný úrad bol často pod paľbou kritiky. Účastníci trhu skryto aj otvorene hovorili o zdĺhavosti byrokratických konaní. "Dohľad má fungovať tak, aby zároveň podporoval rozvoj trhu, a nie už aj tak ťažkú situáciu sťažoval," citoval týždenník Trend pred dvomi mesiacmi šéfa Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róberta Kopála.
Aspoň na kľúčových pozíciách by podľa Kopála mali pôsobiť ľudia s praxou, aby vedeli podriadených usmerniť. Vo vyspelých ekonomikách sa finančné úrady tešia vysokej odbornej prestíži. Príkladom je napríklad Komisia pre cenné papiere (Securities Exchange Commission), ktorá je v Spojených štátoch doslova autoritou.
(tv)