Košická župa patrí medzi najzaostalejšie regióny únie. Samospráva preto venovala najviac peňazí aj energie na záchranné práce. Prevzala dlhy nemocníc, obnovovala cesty. Z prostriedkov Rozvojovej banky Rady Európy získala financie na projekty skvalitňovania sociálnych služieb. S ich pomocou postavili aj tri nové objekty či obnovili Domov dôchodcov na Južnej triede v Košiciach, známy ako "chudobinec". FOTO - TASR |
KOŠICE - Košický samosprávny kraj prežil prvé volebné obdobie regionálnej samosprávy bez väčších káuz či škandálov. Väčšinu v zastupiteľstve mal poslanecký klub SMK-SDKÚ-Smer-ANO. "Vážim si, že vzťahy boli korektné, rokovania vecné, bez zbytočných emócií," hovorí župan Rudolf Bauer z KDH, ktorý sa opieral o 9 poslancov klubu KDH-DS.
Košická župa patrí medzi najzaostalejšie regióny Európskej únie. Jej samospráva najviac času a energie venovala "záchranárskym prácam", čo išlo na úkor rozvoja regiónu. Dlhy štyroch nemocníc v Rožňave, Spišskej Novej Vsi, Trebišove a Michalovciach, ktoré župa prevzala v roku 2003, každý mesiac rástli o 10 miliónov korún, polovica z ciest druhej a tretej triedy, spolu v dĺžke dvetisíc kilometrov, bola v dezolátnom stave, školy a sociálne zariadenia potrebovali reorganizáciu.
Úrad prevzal po delimitácii majetok v obstarávacej cene takmer 10 miliárd korún, do ktorého investoval za štyri roky 1,5 miliardy. Medzi úspechy župa ráta to, že v spolupráci so súkromným partnerom opravila 230 kilometrov ciest, zlučovaním niektorých škôl a investíciami do opráv a zatepľovania budov zefektívnila ich chod a znížila prevádzkové náklady. Podporou mimovládnych organizácií dosiahla širšie a kvalitnejšie služby v sociálnej oblasti.
Samospráva má ťažké srdce na vládu, ktorá údajne ignoruje jej požiadavky. Bauer to považuje za najväčší neúspech končiaceho sa volebného obdobia. "Nepodarilo sa nám vládu presvedčiť, aby viac pozornosti venovala cestnej infraštruktúre, ktorá je základnou podmienkou na zvýšenie atraktivity regiónu a záujmu zahraničných investorov. Zrejme nie je politická vôľa dovidieť aj na východ." Župa má podľa samosprávy veľký potenciál v pracovnej sile a rozvoji cestovného ruchu.
Predsedovia košickej a prešovskej župy, ktorá ma rovnaké problémy, vidia jednu z príčin zaostávania oboch regiónov v tom, že peniaze, určené na ich rozvoj, sa rozdeľujú v Bratislave. O peniazoch z únie by sa podľa nich malo rozhodovať priamo v regiónoch, tak, ako to funguje vo viacerých európskych krajinách.
MIKULÁŠ JESENSKÝ
Voľby predsedov a poslancov do zastupiteľstiev
samosprávnych krajov budú v sobotu 26. novembra.
V denníku SME postupne predstavujeme všetkých osem
samosprávnych krajov.
V pondelok to bude prešovská župa.