BRATISLAVA - Vnútorná kontrola Úradu vlády nezistila žiadne porušenie zákona v prípade riaditeľa Sekcie pre európske záležitosti Ladislava Setnického. Ten si mal objednať svoju propagáciu za štátne peniaze, celkovo išlo o 238-tisíc korún. V objednávke sa podľa TA3 píše, že cieľom je dosiahnuť postavenie verejne známeho odborníka, budovanie osobnej podpory a postupná realizácia vo vysokej politickej funkcii.
Majiteľka agentúry Winston & Partners Soňa Bulová, ktorá zákazku získala, telefonovala napríklad do televízie TA3 a ponúkala do vysielania rozhovor so Setnickým.
Napriek tomu, že kontrola nezistila žiadne porušenie zákona, vedúci úradu vlády "uskutočnil osobný pohovor s generálnym riaditeľom sekcie, v ktorom mu navrhol zvážiť vyvodenie osobných konzekvencií z uvedeného prípadu". Denníku SME to potvrdil tlačový odbor Úradu vlády.
Setnického už dávnejšie vyzval na odstúpenie aj podpredseda vlády Pál Csáky a napriek tomu, že kontrola nezistila žiadne porušenie, stále na tom trvá. Jeho hovorca Martin Urmanič povedal, že najmä z etických a morálnych dôvodov.
"Domnievate sa, že keď sa osoba nedopustí chyby, má vyvodzovať osobné konzekvencie?" odpovedal Setnický na otázku, či vyvodí konzekvencie, tak ako mu to odporučil vedúci služobného úradu.
"Je zrejmé, že som sa stal obeťou adresnej diskreditačnej kampane. Aj kontrola potvrdila neoprávnenosť tvrdení, ktoré sa objavili v médiách."
Tvrdí, že si neobjednal takú reklamu, ktorá by ho mala presadiť v politike. "Bol realizovaný mediálny tréning zodpovedných vedúcich pracovníkov sekcie, ktorého výstupom je aj mediálny monitoring v období apríl až máj 2005." Všetky výstupy vraj propagujú len prácu sekcie a nie ľudí.
Setnický je v štátnej službe, a preto ho nemožno jednoducho odvolať. Je to však možné, ak by kazil dobré meno štátnej služby. Urmanič ani Úrad vlády zatiaľ nepovedali, ako budú ďalej postupovať. (mož)