Člen vedenia STV a člen SDKÚ Branislav Zahradník (vľavo) na konferencii svojej strany. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
"Nech je dnešný deň pre nás všetkých novou vzpruhou a silným povzbudením, aby sme mali chuť a silu slúžiť svojmu národu," hovoril včera Mikuláš Dzurinda na výročnej konferencii SDKÚ v Národnom tenisovom centre. V hale boli modré stoličky, modrú má v logu aj SDKÚ. Atmosféra bola slávnostná, organizácia neviazla.
Krátko po desiatej hodine doobeda sa v sále zotmelo a z reproduktorov zaznela do slovenčiny prespievaná pieseň skupiny Žlutý pes Modrá je dobrá. Vo svetle reflektorov vstúpil Dzurinda, vedenie strany a hostia.
Ako prvý začal rozprávať Béla Bugár o tom, že s SDKÚ vykonali kus dobrej práce. Prítomných rozveselil, keď poprial, aby konferencia bola "úrodná ako pôda na Žitnom ostrove".
Na dvoch veľkoplošných obrazovkách potom bežali zábery z rokov 1968, 1989 a zvlášť z roku 1999 a novinové titulky, ktoré svedčili o ťaživej ekonomickej situácii po období mečiarizmu. Nasledovali šoty z televíznych správ o historických dátumoch - vstupe do OECD, do Európskej únie, NATO, ale aj z podpisu deklarácie o založení SDKÚ, vstupu Ivana Mikloša do strany a volebnej kampane 2002 s replikami Júliusa Satinského. Nechýbali však ani udalosti ako odchod skupiny okolo Ivana Šimka, či neúspešná Kukanova prezidentská kandidatúra.
Europoslanec Peter Šťastný potom zvlášť spomenul osobnosti strany a Dzurindu označil za vizionárskeho génia.
Pochválil aj ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana - "keby existovala svetová sieň slávy pre politikov, v kategórii diplomacia by bol už dávno jej členom". Neobišiel ani ministra financií Ivana Mikloša, ktorý by v sieni slávy ešte nemohol byť pre vek, ale jeho meno je vraj v európskych finančných médiách asi skloňovanejšie ako meno šéfa Európskej centrálnej banky Jean-Clauda Tricheta a "vo svete ho predbehne hádam iba šéf americkej centrálnej banky Alan Greenspan".
Výsledky SDKÚ podľa Šťastného upútali všade vo svete, hovoril, že strana nie je žiadna "rýchlokvaska", narážal na bývalú SOP. "Ona (SDKÚ) bola stvorená na imidž svojho zakladateľa. Všetci vieme, že on je bežec na dlhé trate," povedal o Dzurindovi.
Krátko sa prihovoril aj bývalý šéf VSŽ Gabriel Eichler, ktorý spomínal na obdobie, keď zachraňoval železiarne pred krachom. Mnohí ho vraj od funkcie odhovárali, varovali, že ho niekto zastrelí, ale presvedčil ho priateľ Mikloš a spolužiak-psychiater. "Ale nebol mojím psychiatrom," dodal úsmevne.
Vystúpili aj zahraniční hostia. Wim van Velzen, podpredseda Európskej ľudovej strany, bývalý poľský premiér a europoslanec Jerzy Buzek, chorvátsky premiér Ivo Sanader a šéf českej ODS Mirek Topolánek. Podľa neho je Slovensko príkladom pre Česko, a Dzurinda je vnímaný vo svete ako jeden z najúspešnejších reformátorov súčasnosti. "Slovensko už dnes nemusí mať komplex mladšieho brata," povedal. Rozdelenie Československa podľa neho prospelo obom krajinám. (sp)