Svet sa s nacistickým zlom vyrovnával v norimberských procesoch

Ráno 20. novembra 1945, presne o 10.03 sa otvorili dvere číslo 600 a do miestnosti vošiel Hermann Göring s veľkou jednotkou na prsiach. Sotva si opatrne sadol na lavicu obžalovaných, vošiel Július Streicher. Sťažka si sadol a s rukou v bok si arogantne .

FOTO - ČTK

Ráno 20. novembra 1945, presne o 10.03 sa otvorili dvere číslo 600 a do miestnosti vošiel Hermann Göring s veľkou jednotkou na prsiach. Sotva si opatrne sadol na lavicu obžalovaných, vošiel Július Streicher. Sťažka si sadol a s rukou v bok si arogantne prehliadal súdny dvor. Postupne prichádzali ďalší obžalovaní. Pred súd tak predstúpilo 22 hlavných predstaviteľov tretej ríše (Hitlerov tajomník, Martin Bormann bol súdený v neprítomnosti). V nedeľu uplynie 60 rokov od začiatku procesu proti najdôležitejším nacistickým pohlavárom. Do dejín vstúpil ako norimberský proces.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po skončení vojny verejnosť volala po odvete a zodpovednosti za nemecké vojnové zločiny, a tak sa Spojenci rozhodli usporiadať verejný súd, akési "divadlo pre verejnosť". Podľa Londýnskej dohody o prenasledovaní vojnových zločincov z

8. augusta 1945 (medzi USA, ZSSR, Veľkou Britániou a Francúzskom) ustanovili Medzinárodný súdny tribunál.

Norimberg ako miesto konania súdneho procesu nevybrali náhodne. Pred vojnou bol miestom pravidelných stretnutí nacistickej strany, svedkom najhonosnejších nacistických slávností. Práve tu v roku 1935 vyhlásili protižidovské zákony.

Napriek tomu, že Norimberg počas vojny bombardovali, justičný palác zostal akoby zázrakom neporušený. Pred procesom ho však museli zrekonštruovať. Oproti dverám vyrástla vyvýšená ľavica pre sudcov. Miesto pred ňou patrilo žalobcom. Čelom k nim sedeli nemeckí obhajcovia a za nimi v dvoch radoch 21 obžalovaných.

SkryťVypnúť reklamu

V miestnosti bol vyhradený priestor pre zástupcov tlače a pozorovateľov. Skupinka prekladateľov simultánne tlmočila do troch jazykov.

Mimo súdneho procesu boli obžalovaní v samostatných celách väzenia, ktoré bolo súčasťou komplexu. Na jeho nádvorí stála menšia telocvičňa, ktorá sa o necelý rok stala miestom popráv.

Hlavní vinníci sa pred súd nedostali. Zo strachu pred zajatím a aby sa vyhol potupe, spáchal Adolf Hitler vo svojom bunkri samovraždu. Na druhý deň ho nasledoval aj minister propagandy Joseph Goebbels, keď predtým s manželkou otrávili svojich šesť detí. Ríšsky vodca SS Heinrich Himmler padol koncom mája do britského zajatia a tiež si zvolil radšej smrť.

Počas desiatich mesiacov sa súd zišiel 138-krát a vypočul 38 000 výpovedí. Súdny dvor pozostával zo štyroch sudcov vymenovaných štyrmi víťaznými veľmocami. Predsedom bol britský sudca lord Geoffrey Lawrence. O vine či nevine sa rozhodovalo podľa väčšinového princípu, pričom v prípade nerozhodnosti zavážil hlas predsedu súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Žalobcovia predniesli postupne štyri body obžaloby:

1. sprisahanie s cieľom zmocniť sa vlády nad svetom;

2. zločiny proti mieru;

3. vojnové zločiny;

4. zločiny proti ľudskosti.

Opierali sa najmä o písomný dôkazový materiál a výpovede žijúcich svedkov. Svet sa tak postupne dozvedal o zverstvách páchaných v koncentračných táboroch.

Rozsudok oznámili 30. septembra a 1. októbra 1946. Troch z obžalovaných prepustili na slobodu (Schacht, Fritsche a Franz von Papen), siedmich odsúdili do západoberlínskeho väzenia Spandau. Od roku 1966 bol jeho jediným väzňom bývalý führerov zástupca Rudolf Hess. V auguste 1987 vo veku 93 rokov spáchal samovraždu.

Zvyšných dvanásť obžalovaných (Bormann, Göring, Ribbentrop, Keitl, Kaltenbrunner, Rosenberg, Frank, Streicher, Sauckel, Jodl, Frick a Seyss-Inquart) odsúdili na trest smrti obesením. Rozsudok vykonali v skorých ranných hodinách 16. októbra 1946.

SkryťVypnúť reklamu

Dve a pol hodiny predtým Göring spáchal samovraždu. Manželka mu pravdepodobne pri bozku odovzdala ampulku s jedom.

Pri poprave boli prítomní zástupcovia každej zo štyroch veľmocí a ôsmi novinári. Fotografovať a filmovať bolo zakázané. Telá popravených následne previezli do Mníchova, spálili ich v krematóriu a popol vysypali do rieky Isar.

Obžalovaní neboli len jednotlivci, ale aj sedem organizácií. Ako zločinecké odsúdili štyri: gestapo, SS, SD a vedúci štáb NSDAP.

Norimberský proces bol často kritizovaný ako prejav "justície víťazov", predovšetkým preto, že vylúčili nemeckých sudcov. Okrem toho boli obvinenia vytvárané retroaktívne a nemali zakotvenie v medzinárodnom práve a vojnové zločiny páchané víťaznými mocnosťami (napríklad katynský masaker) sa pred súd nedostali.

SkryťVypnúť reklamu

Procesy proti ďalším vojnovým zločincom pokračovali v Norimbergu až do roku 1949. Podobné procesy prebiehali v rokoch 1946 - 1948 i v Tokiu.

V utorok - španielsky kráľ Juan Carlos

Autor: Danica Súkupová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 408
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 168
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 032
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 317
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 683
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 458
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 009
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 765
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu